Zwiedzasz świat? W tych krajach wydasz najwięcej

Ze świata

wikipedia.org/(CC BY-SA 3.0) | Cristo VlahosSzwajcaria przyciąga pięknymi górami i tradycją

Szwajcaria, Wielka Brytania i Francja - to trójka najdroższych krajów, których odwiedzenie i zwiedzanie kosztuje najwięcej - podaje "Business Insider".

W zestawieniu opracowanym na podstawie raportu World Economic Forum porównano koszty podróży po 141. państwach na całym świecie. Pod uwagę wzięto m.in. to ile trzeba wydać na nocleg w hotelu, paliwo, jedzenie, czy sam przylot.

1. Szwajcaria

Szwajcaria jest najdroższym dla podróżujących krajem na świecie. Już sam lot do tego kraju nie jest tani. Potem jest już tylko drożej. Nocleg w hotelu kosztuje średnio 241,5 dolarów za noc, a za galon (3,7 litrów) benzyny trzeba zapłacić ponad 7 dolarów. Tanie nie są również towary w sklepach i usługi. Te są średnio o 50 proc. droższe niż w Stanach Zjednoczonych.

2. Wielka Brytanii

Na drugim miejscu zestawienia znalazła się Wielka Brytania. "Business Insider" przekonuje, że loty do tego kraju są jednymi z najdroższych na świecie. Podkreśla też, że łatwiej znaleźć hotel w rozsądnej cenie, czyli za 139 dolarów za noc. Droższe jest też tankowanie samochodu. Za galon benzyny trzeba zapłacić 8,20 dolara.

3. Francja

Na podium znalazła się również Francja. Za nocleg w hotelu trzeba w tym kraju średnio zapłacić 219 dolarów. Ceny usług i towarów są tylko o 10 proc. wyższe niż w USA. A galon benzyny kosztuje około 7,21 dolarów.

4. Australia

Poza najdroższą trojką, ale tuż za podium uplasowała się Australia. Zdaniem "Business Insidera" podróż na oddalony kontynent jest jedną z najdroższych na świecie. Ceny w hotelach są "rozsądne", bo za jedną spędzoną w nich noc należy zapłacić około 162 dolarów. Koszty towarów i usług są o połowę wyższe niż w USA. A za galon benzyny trzeba zapłacić 5,25 dolarów.

5. Norwegia

Jak podaje "Business Insider" stosunkowe tanie są loty do Norwegii. Za nocleg w hotelu trzeba zapłacić średnio 151,7 dolarów. Dużo więcej wydamy natomiast w sklepach. Na statystyczny koszyk towarów i usług trzeba wydać średnio o 50 proc. więcej niż w USA. W Norwegii lepiej też nie podróżować samochodem. Tankowanie jest jednym z najdroższych na świecie. Galon benzyny kosztuje bowiem aż 9,56 dolarów.

Autor: msz / Źródło: Businnes Insider

Źródło zdjęcia głównego: wikipedia.org/(CC BY-SA 3.0) | Cristo Vlahos