Prawie dwa miliony złotych za owcę. To nowy rekord

Autor:
mp
Źródło:
PAP
Najdroższa owca na świecie
Najdroższa owca na świecie
TVN24
TVN24Najdroższa owca na świecie

Sześciomiesięczne jagnię rasy Texel zostało sprzedane na aukcji w Szkocji za 368 tysięcy funtów (równowartość około 1,8 miliona złotych) - podała stacja BBC. Tym samym stało się ono najdroższą owcą w historii. Dotychczasowy rekord, pochodzący z 2009 roku, wynosił nieco ponad 230 tysięcy funtów.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Cena wywoławcza jagnięcia o imieniu Double Diamond wynosiła 10 tys. funtów, ale licytacja w Lanark w środkowej Szkocji szybko zamieniła się w wojnę cenową między kilkorgiem uczestników. Ostatecznie kupiło je trzech farmerów, którzy mają nadzieję, że inwestycja się zwróci po sprzedaży jej przyszłego potomstwa.

"Nieprzyzwoita suma"

Jeden z nabywców, Jeff Aiken, podkreślił jednak, że rekord nie powinien przysłaniać tego, iż wielu farmerów odczuwa niepewność w związku z obecną sytuacją gospodarczą.

- Nie zrozumcie mnie źle, to nieprzyzwoita suma pieniędzy za owcę i na pewno nie powinna być odzwierciedleniem sytuacji farmerów. Jest tylko mały procent farmerów, którzy mogą sobie pozwolić na płacenie tego typu pieniędzy - mówił cytowany przez BBC.

Rasa Texel, wywodząca się z niewielkiej holenderskiej wyspy o tej samej nazwie, jest przystosowana do hodowli na terenach nadmorskich. Jest ceniona ze względu na mięso oraz wełnę, która jest używana m.in. do wyrobu pończoch. Owce rasy Texel regularnie osiągają na aukcjach ceny co najmniej kilkunastu tysięcy funtów.

Autor:mp

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości