Najbogatsze kobiety na świecie i w Polsce. Na liście ostatnio sporo się działo

Najbogatsze kobiety świata
Najbogatsze kobiety świata
tvn24bis.pl
tvn24bis.plNajbogatsze kobiety świata

Sprawnie działają w biznesie albo miały "szczęście" i odziedziczyły ogromną fortunę. Najczęściej angażują się w działalność kulturalną i charytatywną - to wspólne cechy najbogatszych kobiet na świecie. W ostatnim czasie na liście pań z największym majątkiem sporo się zadziało. Ale najbogatszym Polkom wciąż jednak trochę brakuje do czołówki miliarderek.

Dziedziczka fortuny koncernu kosmetycznego L'Oreal, Liliane Bettencourt, będąca według magazynu "Forbes" najbogatszą kobieta świata, zmarła we wrześniu w wieku 94 lat.

To spowodowało przesunięcia na liście najbogatszych pań na świecie. Na miejsce zmarłej Lilliane wskoczyła. Alice Walton. Tytułem cieszyła się tylko jeden dzień.

1. Francoise Bettencourt-Meyers - 42,3 mld dolarów

Kiedy 64-letnia Bettencourt-Meyers, córka Liliane Bettencourt, przejęła majątek po śmierci matki, to ona wróciła na 1. miejsce.

Firmę L'Oreal założył w 1907 roku Eugene Schueller, ojciec Liliane. Po jego śmierci została jedyną spadkobierczynią majątku. Za jej życia niewielka paryska firma, produkująca farby do włosów, przekształciła się w wielki koncern kosmetyczny, posiadający ponad 30 sławnych marek, w tym Lancome czy Garnier.

Stała się tym samym najbogatszą kobietą na świecie. Jej majątek szacowany jest na 42,3 miliarda dolarów.

2. Alice Walton (USA) - 38 mld dolarów

Swoją fortunę odziedziczyła po ojcu, Samie Waltonie, który był założycielem sieci sklepów Walmart. Alice Walton, pozostawiła firmę swoim braciom i skupiła się na rynku sztuki. W 2011 roku otworzyła Crystal Bridges Museum of American Art w Bentonville. W zgromadzanej kolekcji muzeum znajdują się dzieła sztuki należące wcześniej do Alice. Wycenia się je na kilkaset milionów dolarów.

Alice absolwentką Trinity College w San Antonio. Prowadzi ranczo w Teksasie. Ma 67 lat.

Jej fortuna jest szacowana na 33,8 miliarda dolarów.

3. Jacqueline Mars (USA) - 27 mld dolarów

Wraz ze swoimi braćmi odziedziczyła firmę po Forrescie Marsie. Mars Inc. to ogólnoświatowy koncern zajmujący się produkcją m.in. słodyczy. Jacqueline przepracowała w rodzinnej firmie prawie 20 lat.

Jacqueline wspiera jeździectwo (United States Equestrian Team) i wyłożyła w grudniu 2012 roku 500 tys. dol. na rzecz organizacji zawodów jeździeckich w USA.

Ma 77 lat.

4. Maria Franca Fissolo (Włochy) - 25,2 mld dolarów

To pierwsza Europejka na liście to Maria Franca. Jest wdową po Michele Ferrero, właścicielu marki Ferrero. Jej mąż był najbogatszym Włochem i założycielem gigantycznego imperium słodyczy, znanym przede wszystkim z takich marek jak Nutella, Tic-Tac czy Kinder Chocolate. Obecnie koncern jest prowadzony przez syna wdowy.

Ma 76 lat.

Oto trzy najbogatsze Polki według tygodnika "Wprost"

1. Dominika Kulczyk 7,7 mld złotych - około 2,1 mld dolarów

Jej majątek jest szacowany na 7,7 mld złotych. Zasiada w radzie nadzorczej Kulczyk Investments, najpierw jako jej wice-, a potem przewodnicząca. Wraz z bratem odziedziczyła majątek po zmarłym ojcu, Janie Kulczyku. Wtedy dołączyła do grona najbogatszych Polaków. Proces sukcesji, czyli dokładnie zaplanowanego przekazywania majątku firmy, trwał kilka lat. Brat Sebastian jest odpowiedzialny za zarządzanie i rozwój firmy.

Dominika jest też współzałożycielką, inicjatorką, a także prezesem zarządu rodzinnej fundacji Kulczyk Foundation. Powstała w lipcu 2013 roku, a jej zadaniem jest "pomóc organizacjom i ludziom efektywnie pomagać".

2. Barbara Komorowska - 1,9 mld złotych - 0,5 mld dolarów

Od pierwszego miejsca dzieli ją sporo, bo prawie 6 mld zł. Majątek Barbary Komorowskiej jest wyceniany na 1,9 mld zł. Na liście najbogatszych Polek gości jednak od 2013 roku.

Podobnie jak mąż Zbigniew, jest właścicielką udziałów w Bakomie, największej w Polsce firmie zajmującej się przetwórstwem mlecznym, która powstała z ich inicjatywy w latach 80. ubiegłego wieku. Poza udziałami w Bakomie wspólnie z mężem Barbara Komorowska posiada też sieć zakładów zbożowych Polskie Młyny oraz Bioagra-Oil, producenta paliw. Jest też właścicielką dwóch hoteli.

Sama Barbara jest absolwentką Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

3. Grażyna Kulczyk - 1,8 mld złotych - 0,49 mld dolarów

Jest właścicielką majątku o wartości 1,8 mld zł.

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, znana miłośniczka i mecenas sztuki. Za ok. 290 mln euro sprzedała 2 lata temu stworzone przez nią Centrum Sztuki i Biznesu Stary Browar w Poznaniu. Majątek pomnaża, inwestując w nieruchomości.

Od dawna przekonuje, że biznes jest po to, aby finansować sztukę, a na przyszły rok planuje otwarcie muzeum sztuki współczesnej w szwajcarskiej miejscowości Susch koło St. Moritz.

O RESZCIE NAJBOGATSZYCH POLEK PRZECZYTASZ WIĘCEJ TUTAJ

Autor: db/gry / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: GC IMAGE/ tvn24bis.pl

Pozostałe wiadomości