Najbogatsi terroryści świata. Państwo Islamskie zarabia krocie na ropie, handlu ludźmi i... cementem

Najbogatsi terroryści świata. Państwo Islamskie zarabia krocie
Najbogatsi terroryści świata. Państwo Islamskie zarabia krocie
TVN24 Biznes i Świat
Najbogatsi terroryści świata. Państwo Islamskie zarabia krocieTVN24 Biznes i Świat

Ropa, gaz, handel organami, wymuszenia, haracze i porwania - to tylko niektóre źródła zarobków tzw. Państwa Islamskiego, które przyznało się do przeprowadzenia zamachów terrorystycznych w Paryżu. Szacuje się, że zyski IS mogą wynosić kilka milionów dolarów dziennie, co czyni ją zdecydowanie najbogatszą organizacją terrorystyczną na świecie.

1. Ropa

Państwo Islamskie (IS) zarabia miesięcznie do 50 mln euro ze sprzedaży ropy naftowej. Organizacja jest w stanie dzięki temu utrzymać władzę nad opanowanym przez siebie terytorium w Syrii i Iraku.

Według "International Business Times" sprzedaż ropy stanowi największe źródło finansowania grupy, co pozwala jej na odbudowę infrastruktury i prowadzenie działań wojskowych.

IS sprzedaje ropę przemytnikom po 10-35 dolarów za baryłkę, podczas gdy cena surowca na międzynarodowych rynkach oscyluje wokół 50 dolarów za baryłkę.

Przemytnicy sprzedają ropę pośrednikom w Turcji. Ankara oświadczyła w październiku, że podjęła działania na rzecz wzmocnienia bezpieczeństwa granic. Do końca września tureckie siły bezpieczeństwa udaremniły 3319 prób przemytu ropy.

Zgodnie z ostatnimi szacunkami IS jest w stanie wyprodukować ok. 30 tys. baryłek ropy dziennie w Syrii i ok. 10-20 tys. baryłek ropy dziennie w Iraku. Dla porównania kraje należące do kartelu OPEC pompują na rynek 30 mln baryłek ropy dziennie.

Według raportu Thomson Reuters Accelus z października 2014 roku IS może zarobić rocznie na ropie od 730 mln dolarów do 1 mld 460 mln dolarów rocznie.

2. Gaz ziemny

Gaz ziemny to kolejne duże źródło zarobków IS, który zyskał kontrolę nad kilkoma polami wydobywczymi w Syrii i Iraku, w tym do największych irackich rezerw w prowincji Al-Anbar.

Według raportu Thomson Reuters Accelus z października 2014 roku sprzedaż gazu z tych pól może wygenerować zysk w wysokości 979 mln dolarów rocznie lub 489 mln dolarów rocznie po udzieleniu 50-proc. rabatu.

3. Fosforan, cement i siarka

Poprzez kontrolę na bardzo dużym obszarze bogatym w zasoby naturalne, Państwo Islamskie jest w stanie powiększyć swoje zyski na produkcji m.in. fosforanu, siarki i cementu.

IS przejęło kontrolę m.in. nad kopalnią fosforanu w prowincji Al-Anbar. Według właściciela kopalni jej pełna zdolność produkcyjna wynosi 3,4 mln ton rocznie, choć w październiku 2014 roku wynosiła tylko milion ton rocznie.

Rezerwy kopalni wynoszą ponad 10 milionów ton. Handel fosforanem po obniżonej cenie 50 dolarów za tonę (rynkowa cena wynosi 110 dolarów za tonę) może przynieść co najmniej 50 mld dolarów dochodu rocznie. Państwo Islamskie zyskało ponadto kontrolę nad zakładem Al-Qaim. Fabryka produkuje zarówno kwas siarkowy (1,5 mln ton rocznie), jak i fosforowy (400 tys. ton rocznie). Kwas siarkowy sprzedawany jest po średniej cenie 200 dolarów za tonę, a kwas fosforowy za 800 dolarów za tonę. Generuje to roczny dochód w wysokości 620 mln dolarów lub ok. 300 mln po 50-proc. zniżce. IS przejęło też pięć największych cementowni w Syrii i Iraku o łącznej produkcji 3 mln ton rocznie. Teoretyczny zyski ze sprzedaży cementu mogłyby wynieść 583 mln dolarów rocznie (przy średniej cenie rynkowej 80 dolarów za tonę) lub 292 mln dolarów z 50-proc. zniżką.

4. Rolnictwo

Według Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) prowincje Iraku kontrolowane przez Państwo Islamskie, zwłaszcza prowincje Niniwa i Salah ad-Din, należą do najbardziej żyznych w kraju. Te tereny odpowiadają za 30proc. krajowej produkcji pszenicy i 40 proc. krajowej produkcji jęczmienia. W sumie, tereny pod kontrolą IS, w tym irackie prowincje Niniwa, Salah ad-Din i Al-Anbar odpowiadają za 40 proc. rocznej produkcji pszenicy i 53,3 proc. rocznej produkcji jęczmienia. Ponadto, IS przejął kontrolę na rządowymi silosami w prowincji Niniwa i Al-Anbar w Iraku zawierające ponoć 1,1 mln ton pszenicy, czyli 1/5 rocznej konsumpcji tego zboża w Iraku. Według irackich źródeł rządowych IS przetransportowało część pszenicy do Syrii, gdzie wyprodukowało z niej mąkę przeznaczoną do lokalnej sprzedaży. Inne źródła mówią, że Państwo islamskie próbowało sprzedać zboże przez pośredników irackiemu rządowi. Handel pszenicą na czarnym rynku z 50-proc. zniżką może wygenerować roczny przychód w wysokości ok. 120 mln dolarów rocznie - czytamy w raporcie Thomson Reuters Accelus z października 2014 roku. Cena rynkowa pszenicy wynosiła wówczas 170 euro za tonę. Autorzy raportu szacowali, że IS zarabia na handlu pszenicą i jęczmieniem ponad 200 mln dolarów rocznie (przy założeniu, że cena jest o połowę niższa od rynkowej, wynoszącej wówczas dla pszenicy 170 euro za tonę pszenicy i 147 euro za tonę jęczmienia).

5. Narkotyki, wymuszenia, porwania, pranie pieniędzy

IS zarabia także, stosując techniki znane lepiej organizacjom mafijnym niż rewolucjonistom.

Amerykańska organizacja Council on Foreign Relations szacowała w sierpniu 2014 roku, że kiedy Mosul był jeszcze pod kontrolą władz Iraku, IS każdego miesiąca zgarniało 8 mln dolarów poprzez wyłudzanie pieniędzy oraz podatków od lokalnych firm. Teraz, kiedy teren zajęty przez islamistów jest zdecydowanie większy, ta suma znacznie wzrosła. Dżihadyści przejmują także pomoc humanitarną od grup pracujących w Iraku i północnej Syrii.

Terroryści pozyskują też fundusze z porwań, rabunków i kradzieży. Zaangażowani są też w handel narkotykami i - jak przekonuje CNN - mają opracowany cały program prania "brudnych" pieniędzy.

6. Handel zwłokami i organami

W lutym b.r. "Frankfurter Allgemeine Zeitung" poinformował, że ze względu na spadające wpływy z handlu ropą naftową i antykami, Państwo Islamskie (IS) sprzedaje zwłoki swoich przeciwników, a także nie cofa się przed handlem ludzkimi organami. Według gazety bojownicy sprzedają zwłoki zabitych Kurdów, żądając od 10 do 20 tys. dolarów za sztukę. Z kolei ambasador Iraku przy ONZ zwracał uwagę na przypadki handlu organami ludzkimi. W grobach na terenie Iraku odkryto okaleczone zwłoki bez nerek. Kilkudziesięciu lekarzy, którzy odmówili udziału w nielegalnym pobieraniu organów, zostało podobno zamordowanych.

Część ekspertów wątpi jednak, by terroryści dysponowali medycznymi i technicznymi możliwościami pozwalającymi na przechowywanie pobranych organów i szybkie dostarczenie ich potencjalnym odbiorcom.

7. Handel kobietami i dziećmi W sierpniu b.r. wysoka rangą przedstawicielka ONZ Zainab Bangura przekazała, że dżihadyści z Państwa Islamskiego rozprowadzają w swoich szeregach cennik niewolników.

Bangura poinformowała, że podczas swojej kwietniowej wizyty w Iraku otrzymała kopię broszury Państwa Islamskiego, która zawierała ceny oferowane za kobiety i dzieci. Lista miała pochodzić sprzed około ośmiu miesięcy.

- Jedna dziewczyna może być sprzedawana i kupowana przez nawet pięciu lub sześciu różnych mężczyzn. Często dżihadyści odsprzedają dziewczynki ich rodzinom za tysiące dolarów - powiedziała Bangura.

IS najwyżej ceni dzieci od pierwszego do dziewiątego roku życia. Płacą za nie 165 dolarów. Według cennika ten przedział dotyczy także małych chłopców. Następny przedział wiekowy to od 10 do 20 lat. Za kobiety w tym wieku dżihadyści żądają 124 dolarów. Z kolei kobiety w wieku 20-30 lat są dla nich warte nieco ponad 80 dolarów. Za kobiety między 30 a 40 rokiem życia dżihadyści chcą ponad 60 dolarów. Najmniej za te powyżej 50 roku życia - 41 dolarów. Autentyczności cennika nie udało się jednak potwierdzić.

Źródła zarobków Państwa Islamskiego wg raportu Reuters Thomson Accelus z 2014 roku: Ropa - 38 proc. Gaz - 17 proc. Wymuszenia - 12 proc. Fosforan - 10 proc. Cement - 10 proc. Pszenica i jęczmień - 7 proc. Porwania i rozboje - 4 proc. Darowizny - 2 proc.

Autor: ToL//km / Źródło: Reuters, The Independent, Frankfurter Allgemeine Zeitung, CNN

Raporty:
Pozostałe wiadomości

To nie jest przejaw fiskalizmu państwa, które szuka pieniędzy w kieszeniach kolejnej grupy osób, ale gra o uzdrowienie rynku pracy - tak plan pełnego oskładkowania zleceń i umów o dzieło komentuje Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich i członek rady nadzorczej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jak ocenił, pod względem obowiązujących rozwiązań Polska jest "absolutnym ewenementem" w Europie.

Polska "absolutnym ewenementem". Rząd szykuje ważną zmianę dla pracowników

Polska "absolutnym ewenementem". Rząd szykuje ważną zmianę dla pracowników

Źródło:
tvn24.pl

Główne ryzyko inflacji jest za nami - ocenił w wywiadzie dla telewizji CNBC minister finansów Andrzej Domański. Jak dodał, Polska "to najlepsze miejsce do inwestowania w Europie".

Minister finansów: to najlepsze miejsce do inwestowania w Europie

Minister finansów: to najlepsze miejsce do inwestowania w Europie

Źródło:
PAP

Senat zdecydował o przyjęciu bez poprawek ustawy o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy trafią teraz do prezydenta.

Senat podjął decyzję w sprawie wakacji kredytowych

Senat podjął decyzję w sprawie wakacji kredytowych

Źródło:
PAP

Bon energetyczny przyznawany gospodarstwom domowym w drugiej połowie bieżącego roku będzie miał wartość od 300 do nawet 1200 złotych. Wsparcie ma trafić do rodzin spełniających określone kryteria dochodowe.

Bon energetyczny. Można dostać nawet 1200 złotych

Bon energetyczny. Można dostać nawet 1200 złotych

Źródło:
PAP

Jesteśmy otwarci na opóźnienie o rok wdrożenia systemu kaucyjnego w przypadku opakowań po mleku. Wejście w życie byłoby od 2026 roku - poinformowała w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl wiceministra klimatu i środowiska Anita Sowińska.

Rewolucja, która "dotyczy każdego Polaka i Polki". Szykuje się ważna zmiana

Rewolucja, która "dotyczy każdego Polaka i Polki". Szykuje się ważna zmiana

Źródło:
tvn24.pl

Nie ma jeszcze ostatecznej wartości projektu budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce, ale może to być około 150 miliardów złotych - powiedział podczas konferencji Europower Jan Chadam, prokurent spółki Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ).

Tyle może kosztować pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce. Potężna kwota

Tyle może kosztować pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce. Potężna kwota

Źródło:
PAP

W czwartek do rady nadzorczej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynął wniosek szefowej resortu rodziny i pracy Agnieszki Dziemianowicz-Bąk o zaopiniowanie Zbigniewa Derdziuka na stanowisko prezesa ZUS. Derdziuk stał na czele tej instytucji w latach 2009-2015.

Były prezes może wrócić na stanowisko. Jest wniosek

Były prezes może wrócić na stanowisko. Jest wniosek

Źródło:
PAP

Usłyszałam, jak wiele osób uraziłam faktem, że śmiałam przyjechać w kryzysowej sytuacji z dzieckiem do Sejmu - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Aleksandra Gajewska, wiceministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Jak dodaje, tylko 66 procent matek dzieci w wieku do sześciu lat jest aktywnych zawodowo. - Liczę, że za sprawą programu Aktywny rodzic podniesiemy aktywność zawodową kobiet o co najmniej 10 punktów procentowych - wyjaśnia.

Aleksandra Gajewska o pracy w Sejmie z dzieckiem na rękach i programie Aktywny rodzic

Aleksandra Gajewska o pracy w Sejmie z dzieckiem na rękach i programie Aktywny rodzic

Źródło:
tvn24.pl

General Electric (GE) Power szykuje się do przeprowadzenia zwolnień grupowych w odlewni stali w Elblągu. Powodem - jak wynika ze zgłoszenia wysłanego do powiatowego urzędu pracy - jest postanowienie o zakończeniu działalności zakładu, który funkcjonował od 1948 roku.

Zakład kończy działalność po 76 latach. Zwolnienia grupowe

Zakład kończy działalność po 76 latach. Zwolnienia grupowe

Źródło:
tvn24.pl

Ustawa określana jako Polski Ład wprowadziła chaos w systemie fiskalnym i wywołała niepokój wśród podatników, a niektóre zmiany wprowadzono nierzetelnie - oceniła Najwyższa Izba Kontroli.

Rewolucja dla 25 milionów podatników. NIK: chaos i niepokój

Rewolucja dla 25 milionów podatników. NIK: chaos i niepokój

Źródło:
PAP

Poczta Polska ma radykalnie zredukować zatrudnienie i ograniczyć liczbę otwartych okienek i czas pracy urzędów - informuje czwartkowa "Rzeczpospolita". Przedstawiciele spółki tłumaczą, że wszystko przez "niezwykle trudną sytuację finansową".

Ostre cięcie etatów i mniej okienek. "Sytuacja finansowa jest niezwykle trudna"

Ostre cięcie etatów i mniej okienek. "Sytuacja finansowa jest niezwykle trudna"

Źródło:
PAP

Zdolność sfinansowania zakupu własnego mieszkania z przeciętnej pensji jest niższa niż przed wybuchem pandemii COVID-19 - wynika z analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego. W 2019 roku za średnie wynagrodzenie można było kupić prawie metr kwadratowy mieszkania. Obecnie znacznie mniej.

Ceny mieszkań a wynagrodzenia. Stać nas na coraz mniej

Ceny mieszkań a wynagrodzenia. Stać nas na coraz mniej

Źródło:
PAP

Rząd PiS obiecał 3,5 miliarda złotych z Krajowego Planu Odbudowy na budowę fabryki Izery - donosi Business Insider. W tej sprawie miała być podpisana umowa ze spółką Electromobility Poland.

Rząd PiS obiecał miliardy na Izerę

Rząd PiS obiecał miliardy na Izerę

Źródło:
tvn24.pl

Najwyższa Izba Kontroli podejmuje działania kontrolne w Orlenie - potwierdził redakcji biznesowej tvn24.pl rzecznik prasowy Najwyższej Izby Kontroli (NIK) Marcin Marjański. Mają one dotyczyć bezpieczeństwa paliwowego.

Kontrolerzy NIK weszli do Orlenu

Kontrolerzy NIK weszli do Orlenu

Źródło:
tvn24.pl, Radio Zet

Pracownicy likwidowanego zakładu Levi Strauss w Płocku wysłali do zarządu tej spółki z siedzibą w USA pismo, w którym podkreślili, że oczekują wnikliwego przeanalizowania wszystkich możliwych wariantów wsparcia dla zwalnianych pracowników, w tym głównie sprawiedliwych odpraw.

Gigant likwiduje fabrykę w Polsce. "Szczególnie bolesna wiadomość"

Gigant likwiduje fabrykę w Polsce. "Szczególnie bolesna wiadomość"

Źródło:
PAP

Przed dymisją zarządowi Polskiej Fundacji Narodowej zmieniono umowy, gwarantując im gigantyczne odprawy – poinformowała w czwartek "Rzeczpospolita". Do korekty umów miało dojść w związku ze zmianą władzy w Polsce. Byli członkowie zarządu PFN odmówili rozmowy na ten temat.

Media: Zmiana umów w ostatniej chwili. "Gigantyczne odprawy" dla zarządu

Media: Zmiana umów w ostatniej chwili. "Gigantyczne odprawy" dla zarządu

Źródło:
PAP

Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

Minimalny podatek dla superbogaczy. Inicjatywa dwóch państw

Minimalny podatek dla superbogaczy. Inicjatywa dwóch państw

Źródło:
PAP

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok, a wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców - poinformował wiceminister finansów Jurand Drop.

Wakacje od rat. "Nie przewidujemy przedłużania tej formy wsparcia"

Wakacje od rat. "Nie przewidujemy przedłużania tej formy wsparcia"

Źródło:
PAP

W tym roku na majówkę Polacy najchętniej wybierają kraje Europy Południowej. Najpopularniejsze kierunki turystyczne to Włochy, Hiszpania i Grecja - wynika z danych firmy Ryanair. 

Najpopularniejsze kierunki na majówkę

Najpopularniejsze kierunki na majówkę

Źródło:
PAP

Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało o zmianach w Prawie spadkowym, nad którymi obecnie trwają prace w resorcie. Chodzi o między innymi o przesłanki sporządzenia testamentu ustnego, uregulowanie testamentu wojskowego w Kodeksie cywilnym oraz rozszerzenie katalogu osób, które nie mogą być świadkami testamentu.

Rewolucja w testamentach. Ministerstwo zabiera głos

Rewolucja w testamentach. Ministerstwo zabiera głos

Źródło:
PAP

W 2024 roku Polska zapłaci 2,3 miliarda złotych tak zwanego podatku od plastiku (plastic tax) obowiązującego na terenie Unii Europejskiej od 2021 roku. To szacunki resortu klimatu i środowiska, o których poinformowała w środę wiceministra Anita Sowińska. Dodała, że z tego tytułu w 2023 roku zapłacono 2 miliardy złotych.

Polska zapłaci ogromny podatek. "To mieszkańcy ponoszą koszt"

Polska zapłaci ogromny podatek. "To mieszkańcy ponoszą koszt"

Źródło:
PAP

Ministerstwo Sprawiedliwości chce rezygnacji z obligatoryjnej konfiskaty samochodu prowadzonego przez osobę będącą pod wpływem alkoholu. Projekt nowelizacji przepisów w tej sprawie został opublikowany na rządowych stronach.

Zmiany w sprawie konfiskaty auta. Jest projekt

Zmiany w sprawie konfiskaty auta. Jest projekt

Źródło:
tvn24.pl

Z prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych w 2023 roku skorzystało w Polsce 4,8 miliona osób - wynika z danych Polskiej Izby Ubezpieczeń. Wydano na nie 1,7 miliarda złotych - to o 33 procent więcej niż rok wcześniej.

Duży wzrost wydatków na prywatne ubezpieczenia zdrowotne

Duży wzrost wydatków na prywatne ubezpieczenia zdrowotne

Źródło:
PAP

Rząd podpisał umowę wykonawczą z polską firmą WB Electronics na dostawę dronów FlyEye dla Wojska Polskiego. - Jest ona wypełnieniem umowy ramowej, która obejmuje w sumie 400 zestawów, czyli 1600 dronów - powiedział wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz. Na razie wojsko otrzyma siedem zestawów, w skład których wchodzi 28 dronów.

Drony dla polskiego wojska. Podpisano umowę

Drony dla polskiego wojska. Podpisano umowę

Źródło:
tvn24.pl

Ryszard Janta został powołany przez radę nadzorczą Jastrzębskiej Spółki Węglowej na stanowisko prezesa zarządu - podała spółka w komunikacie. JSW podała, że Ryszard Janta to menadżer z doświadczeniem zawodowym w branży produkcyjnej. Swoją funkcję ma objąć 30 kwietnia.

Nowy prezes górniczej spółki

Nowy prezes górniczej spółki

Źródło:
PAP

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że aby zachować ciągłość wypłaty świadczeń, wniosek o 800 plus należy złożyć do końca kwietnia. ZUS poinformował, że pierwsze wypłaty na kolejny okres rozliczeniowy ruszą w czerwcu. Od lutego rodzice złożyli blisko 3 miliony wniosków, które objęły 4,6 miliona dzieci.

ZUS przypomina o ważnym terminie

ZUS przypomina o ważnym terminie

Źródło:
PAP