Indeks Postępu Społecznego: Norwegia na czele, Polska w trzeciej dziesiątce

Ze świata

sxc.huNorwegia na czele rankingu Social Progress Index

Wzrost gospodarczy to jeden z głównych wskaźników mierzących rozwój danego kraju. Ale są też inne. Wśród nich tzw. Indeks Postępu Społecznego (Social Progress Index). Opisuje on kraje w największym stopniu spełniajace podstawowe potrzeby obywateli. W najnowszym zestawieniu najbardziej społecznie rozwiniętym krajem okazała się Norwegia.

Pierwszego tego typu badanie odbyło się w 2013 roku. Mierzy ono poczucie wolności obywateli i gwarantowania ich praw, ale też działania podejmowane przez państwa w kwestii ochrony środowiska, określa samopoczucie społeczne i możliwości obywateli. Wskaźnik ten, obejmujący ponad 90 proc. ludności na świecie, został zaprojektowany przez Michaela Greena z Harvard Business School.

A szczegółowo...

Jak podkreśla Green, “Social Progress Index pokazuje, że kraje o podobnym poziomie PKB mogą mieć bardzo różne poziomy rozwoju społecznego”. Przykładem mogą być Kostaryka i Tajlandia - 59. i 58. miejsce pod względem PKB. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę wskaźnik SPI, Tajlandia plasuje się na 57. miejscu a Kostaryka na 29. W dużej mierze dzięki znacznie wyższym ocenom w zakresie bezpieczeństwa osobistego, prawa i tolerancji. Oto kraje, które znalazły się w pierwszej 16 rankingu (według kolejności od pierwszego miejsca): Norwegia, Szwecja, Szwajcaria, Islandia, Nowa Zelandia, Kanada, Finlandia, Dania, Holandia, Australia, Wielka Brytania, Irlandia, Austria, Niemcy, Japonia, USA. 1. Norwegia - 88,36 pkt. Z rankingu wynika, że Norwegia jest najbardziej społecznie rozwiniętym krajem na świecie. Norwegowie mogą pochwalić się największym poziomem dobrobytu, a także wysokim poziomem zdrowia i poczucia szczęścia. Kraj ten wykazuje też największy wskaźnik bezpieczeństwa i wolności osobistej. Ale jest też coś, co Norwegia mogłaby poprawić - to dostęp do zaawansowanej edukacji. 2. Szwecja - 88,06 pkt. Kraj ten zajmuje czołowe miejsce niemal w każdym ze wskaźników opisanych w badaniu, wśród nich m.in. opieka medyczna, bezpieczeństwo, zdrowie, wolność osobista i tolerancja. Autorzy raportu wskazują, że w kwestii dóbr osobistych Szwecja musi jeszcze popracować. 3. Szwajcaria 87,97 pkt. Szwajcarzy mają silną pozycję w niemal wszystkich kategoriach - bezpieczeństwo, wolność wyboru - ale ich piętą achillesową jest dostęp do edukacji podstawowej.

Szwajcaria Shurstock

4. Islandia 87,62 pkt. Islandia zajmuje pierwsze miejsce w kategorii dostępu do wody i urządzeń sanitarnych, ale też bezpieczeństwa osobistego, tolerancji i integracji. Nieco słabiej jest np. z edukacją. 5. Nowa Zelandia 87,08 pkt. Ten kraj w ubiegłorocznym badaniu zajmował pierwsze miejsce. Dziś jest piąty - głównie za sprawą takich kategorii jak podstawowa opieka zdrowotna i zrównoważony rozwój, w których odnotowała spadki.

Polska znalazła się na 27. miejscu rankingu z punktacją 77,98 pkt. Wyżej znalazły się m. in. Czechy i Słowacja. W sumie w zestawieniu znalazły się 162 kraje.

Nowa ZelandiaWikimedia Commons / CC BY 3.0

Autor: mn//km / Źródło: Business Insider, socialprogressimperative.org

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu