Naftohaz zapłacił Gazpromowi 32 mln dol.

Ze świata

naftogaz.comUkraiński koncern gazowy Naftohaz i rosyjski Gazprom są związani dziesięcioletnią umową podpisaną w 2009 roku

32 mln dol. zapłacił ukraiński Naftohaz rosyjskiemu Gazpromowi jako zaliczkę na dalsze dostawy gazu - poinformował w poniedziałek rzecznik ukraińskiej państwowej spółki gazowej.

Ukraiński koncern gazowy Naftohaz i Gazprom są związane dziesięcioletnią umową podpisaną w 2009 roku.

Kolejna przedpłata

Na początku kwietnia ukraiński koncern Naftohaz podpisał z rosyjskim Gazpromem porozumienie w sprawie zakupu gazu w drugim kwartale 2015 roku po 248 dolarów za 1000 metrów sześciennych tego surowca.

Od początku maja, ukraińska spółka gazowa zapłaciła łącznie 102 mln dol. przedpłat Gazpromowi. Przed tygodniem transza zapłacona Rosjanom wynosiła 32 mln dol.

Walka z budżetem

W połowie kwietnia premier Arsenij Jaceniuk oświadczył, że w 2015 roku rząd planuje zmniejszyć zużycie gazu na Ukrainie do 40 mld metrów sześciennych. Jak powiedział, jeszcze dwa lata temu zużywano rocznie o 10 mld metrów sześciennych więcej.

- Zmniejszenie zużycia związane jest z rosyjską agresją, która wpłynęła na przedsiębiorstwa, wykorzystujące najwięcej gazu – oświadczył Jaceniuk mówiąc o fabrykach znajdujących się na terenach opanowanych przez separatystów na wschodzie Ukrainy.

Ukraina, poza umową z Gazpromem, sprowadza oprócz tego z krajów unijnych około 60 mln metrów sześciennych gazu dziennie, a jej własne codzienne wydobycie wynosi 55 mln metrów sześciennych.

Autor: mb / Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: naftogaz.com