Na europejskich giełdach spadki. Inwestorzy patrzą na Grecję

Ze świata

TVN24 BiSGrecja straszy Europę: bez ustępstw możliwe przedterminowe wybory

W Europie Zachodniej na giełdach spadki głównych indeksów. Nie słabnie zainteresowanie rynków Grecją. Maklerzy zastanawiają się, czy Ateny spłacą dług. Dziś powinna przelać MFW ponad 300 mln euro, zamiast chce przełożenia zapłaty na koniec miesiąca. Na lekkim minucie też główne indeksy w Warszawie.

W czwartek Międzynarodowy Fundusz Walutowy poinformował, że grecki rząd chce połączyć cztery czerwcowe terminy w jeden i uiścić dług 30 czerwca. Do końca miesiąca MFW powinien otrzymać od Grecji łącznie ok. 1,55 mld euro w czterech transzach płatnych do 5, 12, 16 i 19 czerwca.

Inwestorzy i maklerzy przyglądają się rozwojowi sytuacji w Grecji. Patrzą też na dane z Europy. W piątek rano w Niemczech podano już raport o zamówieniach w przemyśle w kwietniu. Dane okazały się lepsze niż przypuszczano. Zamówienia w niemieckim przemyśle wzrosły w kwietniu o 1,4 proc. mdm, a analitycy spodziewali się wzrostu o 0,5 proc.

W ujęciu rdr zamówienia wzrosły o 0,4 proc., po wzroście poprzednio o 2,0 proc. Tu analitycy spodziewali się rdr spadku o 0,6 proc.

W stronę USA

Najważniejsze będą jednak popołudniowe dane z amerykańskiego rynku pracy. O 14.30 zostanie podana stopa bezrobocia w USA w maju oraz liczba utworzonych w ubiegłym miesiącu nowych miejsc pracy w sektorach pozarolnicznych i w prywatnym. Analitycy spodziewają się, że w sektorach pozarolniczych przybyło w USA w maju 226 tys. nowych miejsc pracy, a w sektorze prywatnym przybyło 220 tys. Ocenia się, że stopa bezrobocia w maju w USA wyniesie bez zmian 5,4 proc.

Poniżej indeksy w Europie - godz. 10.00

Warszawskie indeksy w piątek na lekkich minusach. WIG aktualnie - 0,35 proc., WIG20 - 0,33 proc

Autor: msz/ / Źródło: PAP, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock