Cztery miliony dolarów za konia. Szejk wybrał go osobiście

Ze świata

tvn24bisFirma chce ściągnąć do Zjednoczonych Emiratów Arabskich górę lodową

Najlepsze konie wyścigowe nie są tanie, ale nawet najwięksi eksperci są zaskoczeni tym, że emir Dubaju szejk Muhammad ibn Raszid Al Maktum wydał aż 4,3 miliona dolarów na rocznego ogiera - podaje CNN.

To najdroższy koń sprzedany w tym roku. Podczas niezwykle zaciętej licytacji prowadzonej przez dom aukcyjny Tattersalls przedstawiciel szejka Muhammada - silnie zaangażowanego w zarządzanie słynną stadniną Godolphin - wygrał z niemniej znaną stadniną Coolmore.

Przyszła gwiazda

Roczny ogier ma być w niedalekiej przyszłości jedną z największych gwiazd wyścigów konnych.

- To naprawdę atletyczny koń. Świetnie się porusza. Szejk Muhammad wybrał go osobiście, to był jego faworyt - podkreślił w rozmowie z Tattersalls przedstawiciel emira Dubaju Anthony Stroud.

- Był droższy niż przewidywaliśmy, ale czasem trzeba sięgnąć głębiej do kieszeni, by nabyć tej klasy konia - zaznaczył Stroud.

Najdroższe konie w historii

Cztery miliony dolarów to ogromne pieniądze, ale tej kwocie daleko do rekordu, za jaki kupiono najdroższego konia w historii. W 2000 roku Fusaichi Pegasus został kupiony za 70 mln dolarów. Dla porównania w 2001 roku za wykupienie z Juventusu mistrza świata w piłkę nożną Zinedine'a Zidane'a Real zapłacił 64 mln dolarów.

Warto jeszcze wspomnieć o koniu Shareef Dancer, który w 1983 roku zmienił właściciela za 40 mln dolarów. Jeśli uwzględnimy inflację i siłę nabywczą amerykańskiej waluty, to jego wartość wyniosłaby dzisiaj 100 ml dolarów - szacuje CNN.

Autor: kris / Źródło: CNN

Źródło zdjęcia głównego: GettyImages