Tesla i Ford łączą siły. Rzadko spotykana współpraca rywali

Autor:
kris/ams
Źródło:
Reuters

Ford potwierdził współpracę z Teslą. Firma Elona Muska ma pozwolić właścicielom pojazdów elektrycznych na dostęp do ponad 12 000 szybkich ładowarek do aut elektrycznych Tesli w Ameryce Północnej na początku 2024 roku - podał Reuters.

Ford to pierwszy duży producent samochodów, który przyjął zastrzeżony standard ładowania Tesli, która ma największą sieć szybkich ładowarek w Stanach Zjednoczonych - poinformowała agencja.

Współpraca Forda i Tesli

Według analityków dostęp do stacji ładowania to jedna z głównych przeszkód na drodze do większej popularności pojazdów elektrycznych.

Tesla przekazała w listopadzie zeszłego roku, że udostępni swoją sieć ładowania dla innych producentów samochodów i operatorów sieci ładujących.

Adapter opracowany przez Teslę zapewni pojazdom elektrycznym Forda wyposażonym w port Combined Charging System (CCS) dostęp do doładowań V3 Tesli. Od 2025 roku Ford wyposaży przyszłe pojazdy elektryczne w standard ładowania Tesli, eliminując potrzebę stosowania adaptera zapewniającego bezpośredni dostęp do doładowań Tesli - wyjaśnił Reuters.

- Chodzi o to, że nie chcemy, aby sieć superładowarek Tesli była jak otoczony murem ogród. Chcemy, aby było to coś, co wspiera elektryfikację i ogólnie zrównoważony transport - powiedział szef Tesli Elon Musk podczas internetowej rozmowy na Twitterze Spaces. z dyrektorem generalnym Forda Jimem Farleyem.

- Uwielbiamy lokalizacje, uwielbiamy niezawodność, twoje oprogramowanie do wyznaczania tras, łatwość użycia złącza, jego niezawodność - dodał Farley.

Tesla ma 17 711 ładowarek, co stanowi około 60 proc. wszystkich szybkich ładowarek w USA, które mogą zwiększyć zasięg o setki mil w ciągu godziny lub mniej - poinformowała Agencja Reutera.

Czytaj też: Polska przegrała walkę o gigafabrykę >>>

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kris/ams

Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Scharfsinn/Shutterstock

Pozostałe wiadomości