Moskwa zacieśnia więzi z Pekinem. Więcej gazu i ropy popłynie do Chin

Autor:
mp/ams
Źródło:
Reuters
Pentagon zapowiada tymczasowe wysłanie amerykańskich żołnierzy do Polski, Niemiec i Rumunii
Pentagon zapowiada tymczasowe wysłanie amerykańskich żołnierzy do Polski, Niemiec i RumuniiTVN24
wideo 2/3
TVN24Pentagon zapowiada tymczasowe wysłanie amerykańskich żołnierzy do Polski, Niemiec i Rumunii

Rosja chce zawrzeć z Chinami nową umowę na dostawy gazu - podaje Reuters. Chodzi o dodatkowe 10 miliardów metrów sześciennych surowca. Agencja informacyjna zwraca uwagę, że propozycja jest składana w momencie rosnących napięć na linii Rosja - Zachód. Koncerny naftowe obydwu państw podpisały już umowy na zwiększone dostaw ropy.

"Rosja chce zacieśnia więzi z Chinami, państwem które jest największym światowym konsumentem energii. Wszystko dzieje się w obliczu narastającego konfliktu z państwami Zachodu" - pisze agencja Reuters.

Zwiększenie dostaw ma także dotyczyć ropy naftowej. Rosyjski producent ropy Rosnieft ma dostarczyć łącznie 100 mln ton ropy do chińskiego koncernu państwowego CNPC. Dostawy mają odbywać się przez Kazachstan i obejmować 10 lat - wynika z umowy podpisanej w piątek.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

Przedstawiciele Chin i Rosji zadeklarowali także, że są gotowi rozwijać współpracę w zakresie sztucznej inteligencji. Zadeklarowali też, że każda próba uregulowania chińskich i rosyjskich części internetu jest niedopuszczalna.

Gaz z Rosji w Chinach

Rosja wysyła gaz do Chin rurociągiem Siła Syberii, a także w formie LNG. Pierwsze dostawy rozpoczęły się w 2019 roku. W 2021 roku do Chin trafiło 16,5 miliarda metrów sześciennych gazu z Rosji.

Aż 10,5 mld m3 surowca była dostarczana gazociągiem Siła Syberii. Do 2025 r. ilość przesyłanego w ten sposób gazu ma wzrosnąć do 38 mld m3. Szacunki te dotyczą jeszcze wcześniejszej umowy.

"Gazociąg Siła Syberii działa w sposób niezależny od sieci, która wysyła gaz do Europy. Na kontynencie ceny gazu wzrosły do rekordowych poziomów, co jest jednym z wielu źródeł konfliktu między Zachodem a Moskwą" - pisze Reuters.

Putinowi w Pekinie towarzyszy kilku rosyjskich urzędników i biznesmenów, w tym Igor Sieczin, szef giganta naftowego Rosnieft. W delegacji nie ma Aleksieja Millera, szefa Gazpromu.

Źródło związane z branżą wydobywczą powiedziało Reuterowi, że Gazprom osiągnął z chińskim CNPC porozumienie co do 30-letniego kontraktu na dostawy gazu nowym rurociągiem.

Autor:mp/ams

Źródło: Reuters

Pozostałe wiadomości