Ze świata

Moskwa reperuje budżet dzięki imigrantom. Chociaż ich liczba spada

Ze świata

Shutterstockrosja moskwa

Do budżetu Moskwy wpłynęło 127 mln dolarów (8,1 mld rubli) ze sprzedaży pozwoleń na pracę dla imigrantów oraz z płaconych przez nich podatków - informuje "The Moscow Times".

Jak wskazuje Maksim Reshetnikow, szef działu gospodarczego w moskiewskim ratuszu, "to już teraz 2,5 raza więcej niż przed rokiem, a liczba ta wzrośnie i na koniec roku według prognoz osiągnie 156 mln dolarów (10 mld rubli)".

Jakie prognozy?

Przychody z podatków w Moskwie wzrosły o 8,5 procent w tym roku, z czego 2 procent tego wzrostu wygenerowali imigranci - wskazuje Reshetnikow.

W ramach obowiązującego na terytorium Rosji prawa, pracownicy migrujący z krajów Wspólnoty Niepodległych Państw, czyli z byłych republik Związku Radzieckiego muszą bowiem uiszczać miesięczne opłaty za pozwolenie na pracę w Rosji.

Prognozy są jeszcze bardziej optymistyczne.

W przyszłym roku Moskwa spodziewa się, że przychody z imigrantów wzrosną do 234 mln dolarów (15 mld rubli), co będzie równe przychodom z podatku transportowego, czytamy w raporcie cytowanym przez "The Moscow Times".

Spadek imigrantów

Co ciekawe, wzrost przychodów ma miejsce w sytuacji. gdy spadła liczba imigrantów przebywających w Rosji. Tamtejsze biuro imigrantów informowało w czerwcu, że w kraju było 40 procent mniej imigrantów aniżeli w roku ubiegłym.

Innym wskaźnikiem potwierdzającym spadek liczby migrantów jest mniejsza liczba pieniędzy wysyłanych do domów przez pracowników, którzy w większości przybyli do Rosji z krajów Azji Środkowej. Narodowy Bank Tadżykistanu poinformował w czerwcu, że ilość pieniędzy wysyłanych z Rosji spadła o 42 procent w pierwszej połowie 2015 roku.

Rosjanie się nie boją. Poziom poczucia strachu najniższy od lat:

Autor: mb / Źródło: The Moscow Times

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości