Moscovici: UE jest liderem w finansowaniu walki ze zmianami klimatu

Ze świata

wikipedia.comPierre Moscovici

UE jest liderem, jeśli chodzi o finansowanie walki ze zmianami klimatu w krajach rozwijających się, w 2014 r. przeznaczyła na ten cel 14,5 mld euro - poinformował podczas szczytu klimatycznego w Paryżu komisarz UE ds. gospodarczych i finansowych Pierre Moscovici.

- UE realizuje swoje finansowe zobowiązania; w 2014 r. UE i jej członkowie zapewnili 14,5 mld euro publicznego finansowania na rzecz klimatu - powiedział w piątek na spotkaniu z grupą dziennikarzy Moscovici.

Przez fundusz

Podkreślił, że UE zapewniła ok. 80 procent środków funduszu dla najmniej rozwiniętych krajów, 80 proc. specjalnego funduszu ds. zmian klimatycznych i 90 proc. Funduszu Adaptacyjnego.

- UE jest liderem, jeśli chodzi o finansowanie walki ze zmianami klimatu, i pozostanie liderem - podkreślił. Powiedział, że UE przewyższyła swój cel 7,2 mld euro, jeśli chodzi o tzw. fast track financing na rzecz klimatu. - I to zostało osiągnięte pomimo ograniczeń budżetowych, jakim Europa stawiała czoło - zaznaczył.

- Jesteśmy zdeterminowani, by zapewnić swój udział w celu 100 mld dolarów rocznych przepływów finansowania klimatu do krajów rozwijających się od 2020 r. Od kiedy ta deklaracja została podpisana w Kopenhadze w 2009 r., musimy zauważyć, że UE i jej państwa członkowskie zapewniły ponad połowę całego finansowania publicznego walki ze zmianami klimatu. Chcemy kontynuować ten wymagający, ale konieczny kierunek - oświadczył. Zapowiedział, że UE więcej niż podwoi finansowanie w sprawie klimatu skierowane do krajów rozwijających się z unijnego budżetu, "pomimo naszych ograniczeń".

Granty

- Do roku 2020 spodziewamy się zapewniać roczną średnią ponad 2 mld dolarów w grantach, także Europejski Bank Inwestycyjny zapewni 2 miliardy euro rocznie - zaznaczył. Dodał, że towarzyszyć temu będzie zwiększenie zaangażowania sektora prywatnego przy użyciu mieszanych instrumentów finansowych, co może prowadzić do całkowitych inwestycji rzędu 50 mld euro. Podkreślił, że w swoim finansowaniu UE będzie się koncentrować na najbiedniejszych i najbardziej potrzebujących przy zachowaniu równowagi pomiędzy mitygacją a adaptacją do zmian klimatu. Podał przykłady projektów w Ameryce Łacińskiej i Afryce.

Przytoczył też unijne cele w zakresie redukcji emisji CO2 (40 proc. do 2030 r.). - Jedna piąta wydatków z unijnego budżetu pomiędzy 2014 i 2020 rokiem ma być związana z klimatem. Która inna instytucja na świecie może to powiedzieć o swoim budżecie? - pytał. - UE nie może działać sama, każdy musi podjąć swój udział - podkreślił jednak komisarz. - Więcej krajów będzie musiało podjąć większą odpowiedzialność - dodał. Wymienił też gospodarki wschodzące. Zaznaczył, że trzeba odblokować prywatne finansowanie na rzecz "niskowęglowej" transformacji.

Autor: gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: wikipedia.com

Raporty: