"Wracajcie do Polski". Morawiecki kusi emigrantów wyższymi zarobkami

Ze świata

TVN24 BiS"Wracajcie do Polski". Morawiecki kusi emigrantów wyższymi zarobkami

Wracajcie do Polski - mówił Mateusz Morawiecki do Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii w wywiadzie dla BBC. - Wielkim dniem dla Polski będzie, kiedy wszyscy Polacy mieszkający za granicą wrócą do kraju - dodał wicepremier i minister rozwoju.

Mateusz Morawiecki spodziewa się, że w ciągu najbliższych 5-7 lat Polacy przestaną wyjeżdżać za pracą za granicę, bo nad Wisłą nastąpi wzrost płac. W wywiadzie dla BBC nie podaje jednak, o ile pensje miałyby urosnąć.

Jednak w połowie lutego Morawiecki przedstawiając "Plan na rzecz odpowiedzialnego rozwoju", czyli tzw. plan Morawieckiego mówił, że za 15 lat przeciętny Polak będzie zarabiał tyle samo, ile przeciętny mieszkaniec Unii Europejskiej.

Minister Morawiecki o zarobkach Polakówtvn24

Już wracają

- Skala wyjazdów już się zmniejszyła. Zarobki Polaków są obecnie na poziomie 70 proc. średniej Unii Europejskiej - powiedział Morawiecki i dodał, że chciałby, aby Polacy wrócili do kraju. - Chciałbym powitać w kraju wszystkich Polaków, którzy wyjechali za granicę. Gdyby tylko mogli wrócić, to byłby wielki dzień dla Polski - powiedział wicepremier.

Morawiecki mówił również, że jest bardzo zaniepokojony tym, że w czerwcowym referendum może dojść do wyjścia Wielkiej Brytanii ze struktur UE. - Mam nadzieję, że Wielka Brytania pozostanie w ramach Unii Europejskiej, bo czasy nie są łatwe - powiedział Morawiecki. - Już teraz zmagamy się z turbulencjami geopolitycznym na Ukrainie i problemem uchodźców. Lepiej radzić sobie z nimi razem - dodał.

Polacy na zarobkowej emigracjiTVN24 Biznes i Świat

Autor: msz//km / Źródło: BBC

Źródło zdjęcia głównego: Flikr / Kancelaria Premiera (Public domain)

Raporty: