Morawiecki na londyńskiej uczelni. "Najwyższy czas, aby przyjąć nowe normy"

Ze świata

ShutterstockMorawiecki gościł na London School of Economics

- Brexit był ciosem zarówno dla Unii Europejskiej, jak i dla Polski. Wielka Brytania zdecydowała się podążać własną ścieżką. My w Polsce czujemy się częścią Europy od samego początku. Chcemy budować silne państwo, ale jesteśmy świadomi, że nasz los jest nierozerwalnie związany z losem całej Europy - powiedział wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki w swoim przemówieniu podczas Polskiego Forum Gospodarczego na London School of Economics and Political Science.

Już po raz szósty na London School of Economics and Political Science (LSE), jednej z najbardziej prestiżowych uczelni ekonomicznych świata, odbyło się Polskie Forum Gospodarcze (Polish Economic Forum). Mateusz Morawiecki był na nim gościem specjalnym i wygłosił główne przemówienie podczas oficjalnego otwarcia.

"Postęp wśród chaosu"

Tegorocznym hasłem przewodnim było "Poland in the New Era. Progress amidst chaos" ("Polska w nowej rzeczywistości. Postęp wśród chaosu”). Przedstawiciele polityki i biznesu dyskutowali o aktualnych możliwościach i wyzwaniach, jakie stoją przed polską gospodarką w czasach gwałtownych zmian oraz w kontekście globalnego krajobrazu gospodarczego i politycznego. Rozmawiano również o tym, jak wykorzystać potencjał gospodarczy Polski w niestabilnych czasach, a także o międzynarodowej ekspansji polskich firm, inwestycjach i polskich start-upach. - Jeśli istnieje sformułowanie, które mogłoby opisać nasze czasy, to użyłbym pojęcia "odkryć na nowo". Jest to zadanie dla nas wszystkich - odkrywać świat, w którym żyjemy. Powinniśmy przemyśleć i przewartościować umowy społeczne, metody pracy, ponieważ teraz to kształtuje naszą rzeczywistość, i to najwyższy czas, aby przyjąć nowe normy – dodał wicepremier.

Spotkanie z polskimi studentami

Jak poinformowało MR, podczas wizyty w Londynie wiceprezes Rady Ministrów spotkał się również z liderami organizacji studenckich w Wielkiej Brytanii. Poruszył z nimi kwestie ważne dla studiujących na uczelniach brytyjskich Polaków, czyli wpływ Brexitu na sytuację młodych Polaków w Wielkiej Brytanii, czy możliwość rozpoczęcia kariery w Polsce.

Polskie Forum Ekonomiczne od sześciu lat jest główną inicjatywą studenckiego stowarzyszenia LSE SU Polish Business Society we współpracy z The Boston Consulting Group. Jest największą konferencją w tematyce polskiej gospodarki organizowaną poza granicami kraju. Co roku, kilkaset osób – studentów, ekspertów w dziedzinie polityki, ekonomii i biznesu – nawiązuje kontakty i omawia najpilniejsze wyzwania, jakie stoją przed współczesną Polską, a także zagadnienia dotyczące sytuacji geopolitycznej w Europie Środkowo-Wschodniej, konkurencyjności i budowania wizerunku Polski. LSE SU Polish Business Society jest stowarzyszeniem służącym jako platforma łącząca polskich studentów w Wielkiej Brytanii z firmami w Polsce. Jednym z jego zadań jest zachęcanie młodych ludzi, którzy znajdują się poza Polską, do powrotu do kraju.

Zobacz: Brexit szansą dla Polski? (Wideo z 26.01.2017)

Brexit szansą dla Polski? TVN24 BiS

Autor: ag/ms / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock