Ze świata

Gigantyczne odszkodowanie dla chorego na raka. "Historyczny wyrok"

Ze świata


Koncern Monsanto ma zapłacić 289 milionów dolarów odszkodowania ogrodnikowi śmiertelnie choremu na raka. Sąd w Kalifornii uznał, że firma produkująca środki chwastobójcze nie ostrzegła klientów przed skutkami ich stosowania.

Światowe media określają ten wyrok jako "historyczny". 46-letni Dewayne Johnson, ojciec dwojga dzieci, twierdzi, że pracując jako ogrodnik dla instytucji szkolnych okręgu San Francisco często stosował środki chwastobójcze Roundup Pro i Ranger Pro produkcji Monsanto. Sąd uznał w piątek, że producent herbicydu nie umieścił na opakowaniu ostrzeżenia przed ewentualnymi skutkami tego środka, co stało się "istotną przyczyną" choroby Johnsona, który cierpi na chłoniaka nieziarniczego. Lekarze zaświadczyli, że pozostają mu dwa lata życia. Kalifornijskie media podkreślają, że jest to tylko pierwszy z tego rodzaju przypadków, w związku z którymi koncern Monsanto czekają "setki podobnych procesów". Dziennik "Le Monde", komentując werdykt amerykańskiego sądu, napisał: "to historyczny wyrok, który może wpłynąć na przyszłość światowego rolnictwa".

Stanowisko Monsanto

Gigant Monsanto broni się. Jeden z wiceprezesów koncernu, Scott Partridge w komunikacie wydanym po ogłoszeniu wyroku sądu wyraża współczucie dla Johnsona, powołując się jednocześnie na "ponad 800 ekspertyz, jakie przeprowadziły m.in. amerykański Narodowy Instytut Zdrowia i inne instytucje", według których wymienione wyżej produkty Monsanto nie mogły wywołać choroby nowotworowej.

Amerykański koncern biotechnologiczny Monsanto, przejęty w czerwcu przez niemieckiego giganta farmaceutyczno-agrochemicznego Bayer, produkuje glifosat i wykorzystuje go w swoim flagowym produkcie - herbicydzie Roundup.

Organizacje obrońców środowiska wzywają do zakazania glifosatu, od kiedy Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem (IARC), wchodząca w skład Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), ogłosiła w marcu 2015 r., że związek ten jest "prawdopodobnie rakotwórczy u ludzi". Niektóre z krajów Unii Europejskiej, na przykład Francja, Włochy, Holandia, Belgia, wprowadziły u siebie ograniczenia stosowania glifosatu.

Autor: tol / Źródło: PAP