Modernizacja rosyjskiej armii opóźniona. A Putin grozi: jeśli plan nie zostanie zrealizowany, polecą głowy

Ze świata

mil.ruRosja chce wydać na armię 351 mld dolarów do 2020 roku

Rosyjska armia nie wypełnia planów modernizacyjnych założonych na ten rok - alarmuje Jurij Borysow, wiceminister obrony. To efekt zachodnich sankcji, które ograniczają możliwości Moskwy w zakupach i produkcji sprzętu militarnego. Putin ostrzega, ze zakłady, które mają opóźnienia muszą "poprawić sytuację".

Jak podaje "The Moscow Times" Rosjanie mają problem z zaplanowaną na ten rok modernizacją armii. Wszystko przez zachodnie sankcje nałożone na Rosję za jej działalność na wschodzie Ukrainy i wspieranie prorosyjskich separatystów. Restrykcje uniemożliwiają m.in. zakup części i sprzętu wojskowego.

Są opóźnienia

- Opóźnienia mają kontrakty obejmujące produkcji okrętów, samolotów Berijew Be-200, pocisków przeciwpancernych Wichr, monitoringu radiowego dla urządzeń "Igła", czy systemu wyrzutni dla bombowców Tu-160 - wyliczał Jurij Borysow, wiceminister obrony w czasie wideokonferencji z prezydentem Władimirem Putinem. - Obiektywne przyczyny braku realizacji państwowych zamówień dotyczących obronności to wywołane przez sankcje ograniczenia w dostawach importowanych części i materiałów. Ograniczony dostęp do technologii doprowadził do spadku własnej produkcji - mówił Borysow. Pomimo to Borysow zapewnił Putina, że przemysł obronny Rosji jest gotowy na te niepowodzenia. Podkreślił, że do tej pory zrealizowano 38 proc. rządowych zamówień na ten rok.

Kluczowa branża

"The Moscow Times" podaje, że przemysł obronny zawsze stanowił ważny fundament dla rosyjskiej gospodarki. W czasie wideokonferencji podkreślił to też sam Władimir Putin mówiąc, że to zamówienia wojskowe są kluczem do rozwoju technologicznego i gospodarczego. Gwarantują też zatrudnienie. Dlatego zdaniem Putina zakłady, które mają opóźnienia muszą "poprawić sytuację". - Jeśli tak się nie stanie, to zostaną wykonane odpowiednie zmiany w organizacji, technologii i personelu - mówił prezydent Rosji.

Projekt Putina

Rosyjski dziennik pisze, że modernizacja wojska na bardziej nowoczesne było jednym z najbardziej ambitnych projektów Putina. Częściowo ten cel został już osiągnięty. Rząd założył, że wyda na modernizację armii 351 mld dolarów od 2011 do 2020 roku. Putin już wiosną mówił, że mimo pewnych niepowodzeń ten program "bez wątpienia będzie spełniony". - Chcemy, aby do 2020 roku nowa broń w rosyjskiej armii stanowiła nie mniej niż 70 proc. - mówił Władimir Putin wiosną tego roku.

Autor: msz//km / Źródło: The Moscow Times,

Źródło zdjęcia głównego: mil.ru