Grecja przed referendum, Europa czeka. Gościem programu "Świat" będzie Mateusz Szczurek

Ze świata

TVN24BiŚMinister finansów Mateusz Szczurek będzie gościem programu "Świat"

W najbliższą niedzielę Grecy zdecydują w referendum, jaki mają stosunek do warunków międzynarodowej pomocy dla ich kraju. Na greckie głosowanie z zapartym tchem czeka Europa. Wieczorem w TVN24 Biznes i Świat gość specjalny - minister finansów Mateusz Szczurek.

W programie "Świat" o 20.20 Jacek Stawiski zapyta ministra, co greckie referendum może oznaczać dla Polski i jak może ono wpłynąć na kurs złotego. Zapytamy też, czy w obliczu bankructwa Grecji Polska jest bezpieczna.

Grecka decyzja

W niedzielę Grecy mają wypowiedzieć się w referendum, czy akceptują warunki kontynuacji międzynarodowego wsparcia, czyli dalsze oszczędności i reformy. Jeśli powiedzą "tak", może to otworzyć drogę do negocjacji nad nowym programem pomocowym. Grecki premier Aleksis Cipras w środę po raz kolejny wezwał rodaków, aby zagłosowali na "nie". Zdaniem szefa eurogrupy Jeroena Dijsselbloem Grecja nie wzmocni swej pozycji negocjacyjnej przed zaplanowanym na najbliższą niedzielę referendum. Według niego plebiscyt dotyczy tego, czy Grecy są przygotowani na przyjęcie bolesnego programu oszczędnościowego. Głosowanie na "tak" zaoferuje lepsze perspektywy na podjęcie rozmów z międzynarodowymi wierzycielami, a głosowanie na "nie" - postawi Grecje i Europę "w bardzo trudnym położeniu" - powiedział Dijsselbloem na posiedzeniu jednej z komisji holenderskiego parlamentu. Szef eurogrupy jest ministrem finansów Holandii. Jak dodał, sytuacja w Grecji "dramatycznie pogarsza się z dnia na dzień", a Europejski Bank Centralny (EBC) aktualnie nie zapewnia płynności greckim bankom. Po fiasku negocjacji nad warunkami odblokowania ostatniej raty z drugiego programu wsparcia dla Grecji, kraj ten nie był w stanie spłacić we wtorek raty zadłużenia wobec MFW w wysokości 1,55 mld euro, co w praktyce uważane jest za niewypłacalność. W tej sytuacji pozostali wierzyciele Grecji mogą zażądać przyśpieszenia spłaty zobowiązań. Dombrovskis poinformował w środę, że KE zaleca państwom strefy euro, by nie podejmowały takich działań w związku z zaleganiem przez Ateny ze spłatą do MFW.

Autor: mn / Źródło: TVN24 Biznes i Świat

Źródło zdjęcia głównego: TVN24BiŚ

Raporty: