Ze świata

Francja chce wprowadzić zakaz sprzedaży aut z silnikami spalinowymi

Ze świata


Zakaz sprzedaży pojazdów na benzynę i olej napędowy od 2040 roku zapowiedział w czwartek minister środowiska Nicolas Hulot. Francuski plan zakłada także rezygnację z korzystania z węgla do produkcji energii elektrycznej już za kilka lat. Założenia mają być głosowane w parlamencie jesienią tego roku.

Propozycje Hulot to część planu prezydenta Emmanuela Macrona, który chce, aby do 2050 roku Francja stała się krajem "neutralnym węglowo". Szef resortu środowiska zwracał uwagę, że ten cel będzie wywierał presję na francuskich producentach samochodów, ale wskazywał, że mają oni projekty, które pozwalają "spełnić tę obietnicę".

Zapowiedział, że sprzedaż samochodów na benzynę i olej napędowy miałaby zakończyć się do 2040 roku. W ramach planu, mniej zamożni obywatele mieliby otrzymywać specjalne dodatki, które pozwoliłyby im na zmianę pojazdów na korzystniejsze dla środowiska.

Plan dla klimatu

Ponadto, w czasie przemówienia, Hulot powiedział, że Francja przestanie wykorzystywać węgiel do produkcji energii elektrycznej już do 2022 roku, co wiązałoby się z zamknięciem tamtejszych elektrowni węglowych. Zapowiedziano przy tym, przeznaczenie nawet 4 miliardów euro do zwiększenia efektywności energetycznej, w tym na termomodernizację domów.

Hulot podkreślił, że Francja chce utrzymać "przywództwo" w europejskiej polityce klimatycznej. - Chcemy pokazać, że walka ze zmianą klimatu może prowadzić do poprawy codziennego życia Francuzów - powiedział minister.

Francja nie jest zresztą jedynym krajem, który ma chęć pozbycia się z dróg samochodów z silnikiem spalinowym - przypomina "The Independent". Holandia i Norwegia wcześniej wyrażały plany rezygnacji z rejestracji pojazdów na benzynę i olej napędowy przed 2025 rokiem. Niemcy i Indie zapowiadały podobne plany przed 2030 rokiem.

Francuski parlament pochyli się nad projektem zaprezentowanym przez ministra Hulota jesienią tego roku. Jego przyjęcie miałoby pomóc w realizacji zobowiązań przyjętych w ramach paryskiego porozumienia klimatycznego.

Autor: mb/ms / Źródło: The Independent

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości