Jacek Sasin spotkał się z sekretarz energii USA. Rozmowy o "konkretnych rozwiązaniach biznesowych"

Autor:
asty/ToL
Źródło:
PAP
Polska stawia na małe reaktory atomowe
Polska stawia na małe reaktory atomowe
TVN24
TVN24Polska stawia na małe reaktory atomowe

Wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin, po spotkaniu z sekretarz energii USA Jennifer Granholm, podkreślił, że USA jest dla Polski strategicznym partnerem. Poinformował, że w trakcie spotkania rozmawiano między innymi o rozwiązaniach biznesowych w zakresie energetyki jądrowej oraz zagrożeniach wynikających z obecnej sytuacji na Ukrainie.

W poniedziałek podczas wizyty w Stanach Zjednoczonych wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin wziął udział w podpisaniu umowy między KGHM i amerykańskim NuScale ws. rozpoczęcia prac nad wdrożeniem sześciu reaktorów modułowych SMR w Polsce. Sasin spotkał się także z szefową Międzynarodowego Funduszu Walutowego Kristaliną Georgiewą oraz z sekretarz Energii USA Jennifer Granholm.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

"USA jest dla Polski strategicznym partnerem" - napisał na Twitterze Sasin po rozmowach, dziękując jednocześnie sekretarz Granholm za spotkanie. "Rozmawialiśmy przede wszystkim o konkretnych rozwiązaniach biznesowych w zakresie energetyki jądrowej oraz zagrożeniach wynikających z obecnej sytuacji na Ukrainie" - poinformował.

Poniedziałek był pierwszym roboczym dniem wizyty wicepremiera w USA. Według harmonogramu wizyty w Stanach Zjednoczonych, we wtorek Jacek Sasin ma odwiedzić Giełdę Papierów Wartościowych w Nowym Jorku i spotkać się z jej zarządem. W środę wicepremier złoży wizytę w należącej do KGHM kopalni miedzi Robinson w Nevadzie, gdzie spotka się z jej pracownikami.

Rozmowy Sasina z szefową Międzynarodowego Funduszu Walutowego

Podczas wizyty w USA Jacek Sasin spotkał się też z szefową Międzynarodowego Funduszu Walutowego Kristaliną Georgiewą. - Cieszę się, że MFW pozytywnie ocenia stan polskiej gospodarki. Działania rządu oraz mocne fundamenty gospodarki pozwoliły zminimalizować negatywne skutki pandemii COVID-19 w Polsce, co zauważają międzynarodowe instytucje – powiedział po spotkaniu Sasin.

Jak poinformowało Ministerstwo Aktywów Państwowych, tematem rozmowy były m.in. uwarunkowania gospodarcze i wyzwania globalne związane z wysokim poziomem inflacji z perspektywy polityki fiskalnej i monetarnej MFW. Rozmawiano też o tym, że wysoka inflacja na świecie może skutkować ograniczeniem długoterminowego wzrostu poszczególnych gospodarek.

Resort przekazał, że w ocenie obojga polityków inflacja stała się istotnym wyzwaniem zarówno gospodarczym, jak również społecznym. "Bardzo często jest ona uwarunkowana przez szereg czynników, takich jak rosnące ceny energii czy zakłócenia w światowych łańcuchach dostaw. Zjawiska te są głównie efektem pandemii" - stwierdzono.

Podkreślono, że według MFW polska gospodarka jest stabilna i przeszła pandemię znacznie lepiej niż gospodarki wielu innych krajów zachodniej Europy. Jej perspektywy w średnim okresie są korzystne. W ocenie Funduszu polska gospodarka oparta jest na mocnych fundamentach. MFW prognozuje, że w tym roku wzrost PKB Polski wyniesie 4,6 proc. - przypomniał MAP.

Autor:asty/ToL

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości