"Nie ma większego zagrożenia dla światowego wzrostu". Francuski minister o wojnie handlowej

Ze świata


Eskalacja sporu handlowego między USA i Chinami stanowi najpoważniejsze zagrożenie dla globalnego wzrostu i zagraża miejscom pracy w Europie - ocenił w piątek minister finansów i gospodarki Francji Bruno Le Maire.

- Nie ma większego zagrożenia dla światowego wzrostu - powiedział minister w telewizji CNews. - Oznaczałoby to, że taryfy celne wzrosną, mniej towarów będzie krążyć po świecie ... a miejsca pracy we Francji i w Europie zostaną zlikwidowane - dodał.

Podwyżka ceł

USA wprowadziły w piątek ogłoszoną przez prezydenta Donalda Trumpa podwyżkę karnych ceł na chiński eksport wart 200 mld dolarów rocznie.

Pekin wyraził ubolewanie z powodu tej decyzji i zapowiedział użycie "koniecznych środków odwetowych", ale nie wyjaśnił, jakie konkretnie kroki zostaną podjęte. Podwyżka ceł weszła w życie w momencie, gdy w Waszyngtonie toczy się kolejna runda dwustronnych negocjacji, które mają zakończyć trwającą od 10 miesięcy wojnę handlową.

Wicepremier ChRL Liu He spotkał się tam w czwartek z ministrem finansów USA Stevenem Mnuchinem i przedstawicielem USA ds. handlu Robertem Lighthizerem. Rozmowy mają być kontynuowane w piątek.

Autor: tol//dap / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock