Na linii Niemcy-Francja iskrzy w sprawie Aten. Poszło o Grexit

Ze świata


Minister finansów Francji Michel Sapin skrytykował w poniedziałek propozycję swego niemieckiego kolegi Wolfganga Schaeublego, by zezwolić na tymczasowe wyjście zadłużonej Grecji ze strefy euro. Byłoby to niezgodne z podstawową zasadą unii walutowej - zaznaczył.

- Uważam, że Wolfgang Schaeuble myli się i postępuje wbrew własnej europejskiej woli. Ta wola, którą również podzielam, dotyczy wzmocnienia strefy euro - podkreślił Sapin w opublikowanym w poniedziałek wywiadzie z niemieckim dziennikiem gospodarczym "Handelsblatt". - Jeśli dopuścimy możliwość tymczasowego opuszczenia (eurolandu), to będzie to znaczyło, że każdy inny kraj, który znajdzie się w tarapatach, będzie chciał wyjść z nich poprzez manipulowanie własną walutą - podkreślił francuski minister. A przecież - dodał - "fundament unii walutowej zasadza się na tym, że trudności (gospodarcze) przezwycięża się nie poprzez manipulowanie kursem waluty, lecz dzięki reformom wzmacniającym konkurencyjność i prowadzącym do zrównoważonego budżetu".

Spór o Grecję

W tym punkcie istnieje "wyraźny spór" między Paryżem a Berlinem - skonstatował Sapin, zastrzegając, że nie oznacza to zerwania "francusko-niemieckiego porozumienia". Francuski minister podkreślił, że szanuje stanowisko Schaeublego, które ten przyjął "nie z wyrachowania, lecz z przekonania". Francja chce wraz z Niemcami doprowadzić do większej integracji strefy euro, a konkretne propozycje do tego prowadzące władze w Paryżu chcą "skonkretyzować wspólnie z Niemcami" - powiedział Sapin.

Grecja musi wprowadzić kolejne reformy. Merkel: koniec groźby GrexituTVN24 BiS

Autor: km / Źródło: PAP