Miliony Rosjan mogą ogłosić bankructwo. Jest nowe prawo

Ze świata

ShutterstockRosjanie będą mogli ogłosić upadłość

Miliony zadłużonych Rosjan zyska prawo do złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości, pierwszy raz w historii - podaje CNBC. Władze chcą w ten sposób złagodzić obciążenia zwykłych Rosjan, spowodowane głęboką recesją.

Obowiązujące od 1 października prawo pozwala obywatelom zadłużonym na ponad 500 tys. rubli i mającym zobowiązania przeterminowane powyżej trzech miesięcy, ogłosić upadłość.

Co więcej, notoryczni dłużnicy, którzy będą się od tego uchylać, mogą zostać ukarani.

Nie dla wszystkich

W poprzedniej wersji przepisów bankructwo mogły ogłosić jedynie firmy i spółki biznesowe. Nowe prawo ma dać Rosjanom możliwość restrukturyzacji swojego zadłużenia. Rosyjskie agencje informacyjne podają, że dłużnicy, których zobowiązania wynoszą mniej niż 500 tys. rubli również mogą złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości. Muszą jednak udowodnić, że nie są w stanie spłacać pożyczki.

Ustawa ma zastosowanie do wszystkich rodzajów kredytów - konsumpcyjnych, samochodowych, hipotecznych i w walucie obcej. Według szacunków United Credit Bureau w Rosji tylko w pierwszym dniu obowiązywania nowego prawa chęć skorzystania z niego może zadeklarować 580 tys. Rosjan.

Autor: mn/bgr / Źródło: CNBC

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock