Ze świata

Miliony euro dla Węgier. W związku z falą uchodźców

Ze świata

Miliony euro dla Węgier. W związku z falą uchodźców
TVN24 BiSMiliony euro dla Węgier. W związku z falą uchodźców

Komisja Europejska przydzieliła we wtorek Węgrom 4 mln euro wsparcia w związku z napływem imigrantów i uchodźców do tego kraju. Pieniądze mają być przeznaczone na poprawę infrastruktury dla migrantów, dodatkowy personel i wyposażenie ośrodków.

O nadzwyczajną pomoc Węgry zwróciły się do KE w połowie sierpnia w obliczu fali migrantów, którzy przedostają się do tego państwa przez granicę z Serbią. Środki pochodzą z unijnego Funduszu Azylu, Migracji i Integracji.

Pomoc także dla Austrii

Pod koniec września komisarz UE ds. migracji Dmitris Awramopulos ma udać się do Budapesztu. Od piątku do niedzieli na całych Węgrzech ujęto 55 386 uchodźców, a do kraju przedostają się nowi uchodźcy z Serbii, gdzie w weekend przybyło 5 tys. osób z Macedonii - podała węgierska policja. Służby węgierskie spodziewają się w związku z tym w najbliższych dniach kolejnej fali przybyszów. Zdaniem ekspertów napływ uchodźców wzmaga się na skutek decyzji rządu węgierskiego, który zapowiedział, że od 15 września zaostrzy zasady ochrony granic i kary za ich nielegalne przekroczenie. W piątek rządy Austrii i Niemiec wydały zgodę na wjazd migrantów z Węgier na swe terytoria bez kontroli i biurokratycznych procedur w odpowiedzi na nadzwyczajną sytuację z uchodźcami. Komisja Europejska poinformowała także, że przeznaczyła 5 mln euro z Funduszu Azylu, Migracji i Integracji dla Austrii na wsparcie działań administracyjnych, związanych z napływem uchodźców i poprawę warunków przyjmowania azylantów.

Węgry: uchodźcy przedarli się przez kordon policji i ruszyli w głąb kraju

Autor: mb / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości