Brytyjska organizacja chce wprowadzenia dla obywateli UE zezwoleń na pracę

Ze świata

Brytyjski plan po Brexicie. „Chcą drastycznie ograniczyć migrację z Unii Europejskiej” TVN24 BiS
wideo 2/3

Organizacja Migration Watch UK zarekomendowała wprowadzenie po brexicie zezwoleń na pracę dla korzystających z ruchu bezwizowego obywateli państw Unii Europejskiej z wyjątkiem pracowników wysoko kwalifikowanych - podały w środę brytyjskie media. Propozycja Migration Watch różni się od planów brytyjskiego rządu, ale jego oficjalna propozycja ma zostać przedstawiona późną jesienią.

Według lobbującej na rzecz wzmocnienia kontroli imigracji do Wielkiej Brytanii Migration Watch UK, system zezwoleń na pracę pozwoli znacznie ograniczyć liczbę cudzoziemców przybywających w celu wykonywania pracy, do której wystarczają niskie kwalifikacje.

Zezwolenia na pracę

Organizacja postuluje, by pracownikom o średnich kwalifikacjach (intermediate skills) takim jak murarze i hydraulicy wydawano zezwolenia na pracę na okres dwóch do trzech lat z równoczesnym pobieraniem od ich pracodawców zwiększającej się corocznie opłaty tak, by byli skłonni szkolić dla siebie pracowników brytyjskich. Cudzoziemcy o średnich kwalifikacjach nie mogliby ubiegać się o prawo stałego pobytu ani korzystać z zasiłków socjalnych.

Na obywateli państw UE miałby też zostać rozciągnięty stosowany obecnie wobec Australijczyków, Nowozelandczyków i mieszkańców kilku państw Dalekiego Wschodu system, zezwalający osobom w wieku od 18 do 30 lat na przyjazd do Wielkiej Brytanii i pracowanie tam przez dwa lata, ale bez możliwości przedłużenia tego okresu.

Propozycja Migration Watch różni się od planów brytyjskiego rządu, który według przecieków medialnych rozważał kwoty migracyjne lub ograniczenia w formie wymaganej minimalnej kwoty zarobków.

Oficjalna propozycja rządu ma zostać przedstawiona późną jesienią w formie ogólnej analizy zjawiska i możliwych rozwiązań (tzw. white paper).

Skutki brexitu

Szef brytyjskiej federacji producentów żywności i napojów Ian Wright ostrzegł we wtorek, że po ubiegłorocznym referendum w sprawie wyjścia z Unii Europejskiej firmy zmagają się z problemami w rekrutacji pracowników spoza Wielkiej Brytanii, którzy nie chcą przyjeżdżać w obliczu niepewności regulacyjnej.

W wywiadzie dla "Huffington Post" Wright zaapelował do rządu o zintensyfikowanie działań mających na celu przekonanie migrantów z Unii Europejskiej, że są mile widziani w Wielkiej Brytanii i ostrzegł, że wiele firm musi funkcjonować w oparciu o mniejszą niż wymagana załogę, co grozi spadkiem produkcji i wpływów podatkowych państwa.

Branża produkcji żywności i napojów jest największym działem brytyjskiego przemysłu z obrotami rocznymi 28,2 mld funtów.

Autor: MS / Źródło: PAP