Sankcje duszą rosyjską gospodarkę. "W pierwszym kwartale skurczyła się o 2 proc."

Ze świata

TVN24 Biznes i ŚwiatSankcje duszą rosyjską gospodarkę

Premier Rosji Dmitrij Miedwiediew powiedział we wtorek, że w I kwartale tego roku rosyjska gospodarka skurczyła się o ok. 2 proc., ale sytuacja "się stabilizuje". Miedwiediew przyznał, że jego kraj przeżywa poważne problemy gospodarcze z powodu sankcji międzynarodowych.

- W bieżącym roku negatywne tendencje w gospodarce nadal mają miejsce. W okresie od stycznia do marca PKB spadło o 2 proc., a produkcja przemysłowa o 0,4 proc. w porównaniu do pierwszego kwartału ubiegłego roku - zaznaczył Miedwiediew.

Przez sankcje

Rosyjski premier zaznaczył też, że oczekuje dalszego osłabienia się gospodarki w tym roku, ze względu na zachodnie sankcje.

- Straty z powodu tych restrykcji są znaczące. Zgodnie z prognozami niektórych zagranicznych ekspertów Rosja w sumie poniosła straty w wysokości 25 mld euro. Stanowi to równowartość 1,5 proc. produktu krajowego brutto - dodał premier.

Premier sankcje powiązał z przejęciem przez Rosję przed rokiem Krymu, podkreślił przy tym, że ten "historyczny" krok był uzasadniony: "Dla wielu powrót Krymu był przywróceniem historycznej sprawiedliwości, którą pod względem znaczenia można porównać do upadku muru berlińskiego, zjednoczenia Niemiec czy powrotu do Chin Hongkongu i Makau".

Co dalej?

Chociaż sytuacja gospodarcza się stabilizuje, "nie może być żadnych złudzeń" co do trudności, które się pogłębiły za sprawą spadku cen ropy i "kilku wewnętrznych problemów, których nie byliśmy w stanie rozwiązać". - Jeśli zewnętrzne naciski się nasilą, a ceny ropy pozostaną przez długi czas na skrajnie niskim poziomie, będziemy musieli się rozwijać w nowej rzeczywistości gospodarczej - powiedział premier Miedwiediew. Zaapelował do Rosjan, by bez względu na partyjną przynależność i różnice poglądów wspólnie przeszli ten trudny okres, aby "Rosja wyszła z niego silna ekonomicznie i nowoczesna".

Mocna zmiana

Na początku kwietnia rosyjska Duma Państwowa skorygowała budżet Rosji na 2015 rok. Zgodnie z nowelizacją deficyt budżetu federalnego w tym roku wyniesie 3,7 proc. PKB. W poprzedniej wersji ustawy budżetowej, uchwalonej w listopadzie 2014 roku, deficyt miał wynieść 0,6 proc. PKB. Skorygowany przez niższą izbę parlamentu budżet przewiduje, że inflacja w 2015 roku osiągnie 12,2 proc. zamiast zakładanych wcześniej 5,5 proc. W 2014 roku ceny w Rosji wzrosły o 11,4 proc. W nowej wersji ustawy przewidziano też, że PKB zmniejszy się o 3 proc. Pierwotnie zakładano, że wzrośnie o 1,2 proc. Poprzednio PKB Rosji spadł w 2009 roku - o 7,8 proc. W kolejnych latach rosyjska gospodarka rosła: w 2010 roku o 4,5 proc., 2011 r. - 4,3 proc., 2012 r. - 3,4 proc., 2013 r. - 1,3 proc. i w 2014 - 0,6 proc.

Autor: mn/msz/ / Źródło: reuters, pap

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia