Dobre informacje dla polskich przewoźników. Rosja podpisała ważną instrukcję

Ze świata

ShutterstockPolscy przewoźnicy mogą odetchnąć z ulgą

Rosja podpisała instrukcję ws. zasad wykonywania przewozów drogowych - poinformowało w piątkowym komunikacie Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa. - Stanowi to dla polskich przewoźników gwarancję, że rosyjskie przepisy będą właściwie interpretowane - powiedział wiceminister Jerzy Szmit.

Chodzi o instrukcję dla służb kontrolnych i przewoźników drogowych z Polski i Rosji, w zakresie rodzajów wykonywanych przewozów i wymaganych zezwoleń, została opracowana zgodnie z wytycznymi uzgodnionymi podczas polsko-rosyjskich rozmów w Moskwie 19 lutego 2016 roku oraz w Gdańsku w dniach 31 marca-1 kwietnia 2016 roku.

W instrukcji mówiono jakie dokumenty muszą przygotować polscy przewoźnicy, by wjechać do Rosji, i jakich dokumentów mogą żądać funkcjonariusze tamtejszych służb kontrolnych.

Mimo, że strona rosyjska nie zgłosiła wówczas uwag do tekstu instrukcji, to nie wdrożyła w ich życie. W połowie września informowaliśmy o nakładaniu na polskich przewoźników poważnych kar.

Rozmowy w Petersburgu

W dniach 28-30 września 2016 roku w Sankt Petersburgu odbyły się rozmowy w sprawie zasad wykonywania przewozów drogowych.

W posiedzeniu polsko-rosyjskiej Komisji Mieszanej ds. międzynarodowych przewozów drogowych wzięli udział wiceminister infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit, wiceminister transportu Federacji Rosyjskiej Nikołaj Asauł oraz przedstawiciele organizacji zrzeszających międzynarodowych przewoźników drogowych.

- Negocjacje z rosyjskimi partnerami były trudne, ale owocne. Naszą intencją było przede wszystkim uzyskanie potwierdzenia od strony rosyjskiej, że federalne służby kontrolne będą przestrzegać zasad klasyfikacji przewozów, określonych w instrukcji przyjętej podczas poprzednich negocjacji - powiedział cytowany w komunikacie wiceminister Szmit.

Podczas rozmów omówione zostały liczne przypadki nieprawidłowych działań rosyjskich służb kontrolnych w stosunku do polskich przedsiębiorców i kierowców. Podczas kontroli drogowych rosyjskie służby celne nie zawsze uznawały dokumenty, z których wynikało, że przewożony ładunek pochodził z Polski.

- Udało się ostatecznie uzyskać rosyjski podpis pod tekstem instrukcji, która stanowi dla polskich przewoźników gwarancję, że rosyjskie przepisy, zmienione dzięki naszym naciskom, będą właściwie interpretowane - dodał Jerzy Szmit.

Ministerstwo Infrastruktury wskazuje, że zatwierdzona podczas negocjacji w Sankt Petersburgu instrukcja pozwoli na uniknięcie tych nieprawidłowości. Ustalono także, że wszystkie przypadki budzące wątpliwości będą rozpatrywane w ciągu trzech dni.

Kontyngent pozwoleń

MIB w komunikacie informuje również, że kolejnym krokiem w negocjacjach z Federacją Rosyjską będzie określenie wysokości kontyngentu zezwoleń na 2017 roku. Przedstawiciele resortu infrastruktury ustalili, że rozmowy w tej sprawie odbędą się w pierwszej połowie listopada br. w Krakowie.

- Będzie to jednak zależne od sygnałów o tym, jak Rosjanie przestrzegają zasad ustalonych w instrukcji - dodał wiceminister Szmit.

Na początku kwietnia zawarto porozumienie ws. przewozów:

Jest polsko-rosyjskie porozumienie ws. przewozów. "Trudny kompromis"TVN24 BiS

Autor: mb/gry / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty: