Kolejny miliard dla Ukrainy. "Kraj zmierza we właściwym kierunku"

Ze świata

ShutterstockWznowienie pomocy z zadowoleniem przyjął prezydent Ukrainy

Międzynarodowy Fundusz Walutowy wznowił pomoc finansową dla Ukrainy. MFW poinformował w środę, że zatwierdził wypłatę 1 mld dolarów z aktualnego programu wsparcia finansowego wynoszącego 17,5 mld dol.

Fundusz zawiesił wsparcie dla Ukrainy ze względu na zbyt powolnie postępującą walkę z korupcją. Wznowienie pomocy z zadowoleniem przyjął prezydent Ukrainy. - Decyzja MFW jest dowodem na to, że świat dostrzega pozytywne zmiany na Ukrainie i że kraj zmierza we właściwym kierunku - oświadczył Petro Poroszenko. Podkreślił, że Rosji nie powiodła się próba zablokowania pozytywnej dla Kijowa decyzji MFW. Ukraiński minister finansów Ołeksandr Danyluk powiedział, że decyzja Funduszu jest oznaką zaufania do rządu Ukrainy.

Postępy pod lupą

W ramach zatwierdzonego w marcu 2015 roku programu rozszerzonego finansowania Ukraina ma otrzymać od MFW pomoc w wysokości 17,5 mld dolarów. Fundusz stale obserwuje jednak postępy w reformach i uzależnia od ich realizacji wypłatę kolejnych transz pomocy. W zamian za wsparcie finansowe MFW Ukraina zobowiązała się do podjęcia działań zmierzających do stabilizacji sytuacji gospodarczej oraz przeprowadzenia reform strukturalnych.

Autor: //bgr / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock