Jeżeli Ukraina odrzuci projekt budżetu, MFW wstrzyma pomoc

Ze świata


MFW jest zaniepokojony stanowiskiem ukraińskiego parlamentu, który może odrzucić reformę podatkową i projekt budżetu na 2016 r. Stawia to pod znakiem zapytania reformy gospodarcze i finansową pomoc dla kraju - ostrzegł w piątek wiceszef Funduszu David Lipton.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy może wstrzymać wypłacenia Ukrainie trzeciej transzy wartego 17,5 mld dol. pakietu pomocowego; wparcie finansowe Funduszu uzależnianie jest od wdrażania uzgodnionych z kredytobiorcą reform gospodarczych.

Konflikt w parlamencie

Konflikty w ukraińskim parlamencie, niemożność przyjęcia reformy podatkowej i projektu budżetu mogą doprowadzić do tego, że Kijów nie otrzyma nie tylko opiewającej na 1,7 mld transzy kredytu od MFW, ale też pakietu finansowego od innych zagranicznych kredytodawców wartego 2,7 mld dol.

Według specjalistów Funduszu przebieg czwartkowej debaty parlamentarzystów wskazuje na to, że zamierzają oni odrzucić reformy, które są warunkiem otrzymania pomocy od MFW.

- Przyjęcie budżetu, który ma na celu redukcję deficytu budżetu państwa do 3,7 proc. PKB jest podstawowym warunkiem realizacji programu MFW - ostrzegł Lipton.

Oczekiwania

Podczas niedawnej wizyty w Kijowie wiceprezydent USA Joe Biden powiedział, że Stany Zjednoczone oczekują do władz Ukrainy bardziej zdecydowanych kroków w walce z korupcją.

Poinformował też, że Waszyngton zdecydował o przydzieleniu Kijowowi nowej pomocy o wartości 190 mln dolarów. Pieniądze te mają być przeznaczone między innymi na walkę z korupcją w organach spraw wewnętrznych i reformowanie systemu finansowego. Biden oznajmił, że ogólna pomoc USA dla Ukrainy od czasu zmiany władz w 2014 roku wyniesie 760 mln dolarów.

Autor: gry / Źródło: PAP