MFW i Bank Światowy ostrzegają przed skutkami wojen handlowych

Ze świata

Skutki wojny handlowej. "Świat na tym straci"TVN24 BiS
wideo 2/5

Podczas dorocznego posiedzenia Banku Światowego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego odbywającego się na indonezyjskiej wyspie Bali skupiono się na rozwoju napięć w relacjach handlowych między Stanami Zjednoczonymi i Chinami. Jak podkreślano, wojna handlowa zaszkodziłaby światowemu wzrostowi gospodarczemu.

Ostatnie kilka miesięcy upłynęły pod znakiem zaogniającego się konfliktu handlowego między USA i Chinami. Obydwie potęgi gospodarcze zaczęły nakładać nowe cła na kolejne grupy importowanych towarów, co wywołało niepokój na rynkach finansowych, obawiających się przerodzenia sporu w wojnę handlową, mogącą mieć negatywny wpływ na światowy handel i inwestycje.

Christine Lagarde, dyrektor MFW, zaapelowała o zakończenie sporu. - Z pewnością mamy nadzieję, że nie zmierzamy ani w kierunku wojny handlowej, ani wojny walutowej. W obu przypadkach będzie to szkodliwe dla wszystkich uczestników. A także dla wielu niewinnych obserwatorów - stwierdziła.

Słaby juan

Szefowa Funduszu odniosła się także do deprecjacji (spadku wartości - red.) chińskiego juana, który od marca do sierpnia stracił na wartości 8 procent w stosunku do dolara.

Francuzka podkreśliła, że jest to spowodowane głównie umacniającym się dolarem, albowiem w odniesieniu do pozostałych walut chińska waluta osłabła w znacznie mniejszym stopniu.

Jednocześnie Lagrde zaapelowała do władz chińskich o uwzględnienie rekomendacji MFW dotyczących dążeń do w pełni płynnego kursu waluty.

Prezydent USA Donald Trump regularnie oskarża Pekin o manipulowanie kursem juana jako nieuczciwych praktyk w celu uzyskania przewagi konkurencyjnej.

Konflikt grozi koniunkturze

Obawy szefowej MFW podzielił Jim Yong Kim, szef Banku Światowego. Argumentował, że realizacja polityki sprzecznej z agendą BŚ negatywnie odbije się na światowym wzroście gospodarczym.

Na tej samej konferencji zapowiedział wsparcie dla Indonezji, zmagającej się ze skutkami trzęsienia ziemi. Nie zakłóciło to jednak spotkania przedstawicieli MFW i Banku Światowego.

Autor: ah//dap / Źródło: PAP