Merkel: zniesienie sankcji nałożonych na Rosję dopiero po realizacji umowy z Mińska

Ze świata


Kanclerz Niemiec Angela Merkel zapowiedziała w czwartek w Bundestagu, że podczas szczytu UE w Brukseli będzie zabiegała o uzależnienie decyzji o zniesieniu sankcji wobec Rosji od pełnej realizacji porozumienia z Mińska; apelowała do krajów UE o jedność.

Merkel powiedziała, że błędem byłoby podjęcie decyzji o zniesieniu sankcji wobec Rosji, których ważność kończy się w lipcu bądź we wrześniu, w odpowiedzi na oznaki realizacji lutowego porozumienia z białoruskiej stolicy.

- Dlatego dziś wieczorem (w Brukseli) będę zabiegała o to, aby czas trwania sankcji powiązany był z pakietem z Mińska i jego realizacją - podkreśliła szefowa niemieckiego rządu dodając, że Berlin domaga się spełnienia wszystkich warunków z Mińska.

Po Mińsku

Przywódcy Niemiec, Francji, Rosji i Ukrainy wynegocjowali 12 lutego w Mińsku porozumienie przewidujące m.in. rozejm, wycofanie ciężkiej broni, utworzenie strefy buforowej, a w dalszej kolejności wybory w Donbasie i odzyskanie przez Ukrainę kontroli nad granicą z Rosja.

- Chociaż rozejm jest nadal kruchy, a wycofanie broni nie jest dostatecznie kontrolowane, to początek został zrobiony - oceniła Merkel. Jak podkreśliła, aneksja Krymu przez Rosję "była i pozostaje aktem naruszającym prawo międzynarodowe". Rosja naruszyła fundament europejskiego ładu pokojowego - dodała.

Merkel apelowała o zachowanie przez kraje UE wspólnego stanowiska wobec kryzysu na Ukrainie, "pomimo odmiennych interesów". - Cieszę się, że Europa od początku odpowiedziała w sposób jasny (na działania Rosji) - oceniła. - UE zdała jak dotąd egzamin. Nie daliśmy się podzielić - zaznaczyła. - Chciałabym, cały rząd tego chce, aby tak było nadal. Będziemy się o to starali - zapewniła niemiecka kanclerz.

Rozmowy z Atenami

- Zaprosiłem greckiego premiera Aleksisa Ciprasa do Berlina na poniedziałek i nie mogę doczekać się jego wizyty. Będziemy mieli dużo czasu na to, aby porozmawiać ze sobą o szczegółach, a być może nawet i pokłócić - powiedziała do rozbawionej niższej izby niemieckiego parlamentu, Bundestagu.

Dodała, że nikt nie powinien spodziewać się rozwiązania wszystkich problemów podczas tego spotkania w poniedziałek.

Cipras: wygraliśmy bitwę, ale nie wojnę. Przed nami wciąż są trudnościTVN24 Biznes i Świat

Autor: mw / Źródło: Reuters