Merkel zadowolona z porozumienia Grecji z eurogrupą. "Czeka nas mnóstwo pracy"

Ze świata


Kanclerz Niemiec Angela Merkel z zadowoleniem powitała w środę porozumienie Aten z eurogrupą w sprawie przedłużenia o cztery miesiące programu pomocowego dla Grecji, ale też podkreśliła, że czeka nas jeszcze "mnóstwo pracy".

Porozumienie Grecji z partnerami ze strefy euro kanclerz nazwała "punktem wyjścia do negocjacji z nowym (greckim) rządem". "Z zadowoleniem witam fakt, że zdołaliśmy ponownie potwierdzić zasadę "quid pro quo" - powiedziała Merkel, nawiązując do listy reform, przekazanej przez Grecję eurogrupie poprzedniego dnia.

Pozytywny wniosek ws. Grecji

Ministrowie finansów państw strefy euro podjęli we wtorek pozytywną decyzję ws. wniosku Grecji o przedłużenie programu pomocowego dla tego kraju. Eurogrupa poinformowała, że teraz mogą się rozpocząć narodowe procedury zatwierdzające w tej sprawie. Oczekuje się, że parlament Niemiec wyrazi aprobatę w najbliższy piątek.

Grecki rząd przesłał Komisji Europejskiej, szefowi eurogrupy Jeroenowi Dijsselbloemowi, Międzynarodowemu Funduszowi Walutowemu i Europejskiemu Bankowi Centralnemu listę planowanych reform gospodarczych.

Był to warunek, pod jakim eurogrupa zgodziła się rozpatrzyć wniosek Aten o przedłużenie wygasającego z końcem lutego programu pomocy finansowej dla Grecji o cztery miesiące. Bez niego Grecy byliby odcięci od międzynarodowych kredytów i znaleźliby się w bardzo trudnej sytuacji finansowej.

Grecja zapowiada w swoim planie zrewidowanie programu prywatyzacji, ale bez rezygnacji z jego celów. Podtrzymała również cel podniesienia pensji minimalnej, nie podając harmonogramu i wysokości podwyżek. Rząd w Atenach zapowiedział też restrukturyzację systemu fiskalnego i zobowiązał się do poprawy systemu zbierania podatków. Grecja zapewniła, że żadne działania podejmowane w celu poprawy sytuacji obywateli nie odbiją się na budżecie kraju.

Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami podjętymi w ramach eurogrupy do końca kwietnia lista reform przedstawionych przez Grecję ma zostać jeszcze uzupełniona i doprecyzowana. Dopiero pozytywna ocena przez instytucje realizacji tych uzgodnień pozwoli na wypłatę zaległej raty wsparcia z Europejskiego Funduszu Stabilności Finansowej.

Autor: pp / Źródło: PAP