Ruszył szczyt ostatniej szansy dla Grecji

Ze świata

TVN24 Biznes i ŚwiatRuszył szczyt ostatniej szansy dla Grecji

Ciągle brakuje podstaw do negocjacji nad nowym programem wsparcia dla Grecji - powiedziała we wtorek kanclerz Niemiec Angela Merkel przed szczytem strefy euro w Brukseli. Zastrzegła, że ewentualne nowe wsparcie dla Aten będzie zależało od reform. Szczyt ruszył o godz. 18.00.

- Po wygaśnięciu drugiego programu pomocy dla Grecji i wyraźnym "nie" w greckim referendum ciągle nie ma podstawy do podjęcia negocjacji o nowym programie z Europejskiego Mechanizmu Stabilności - oświadczyła kanclerz.

Bez reform nie będzie pomocy

Angela Merkel zaznaczyła, że solidarności na płaszczyźnie europejskiej towarzyszyć musi odpowiedzialność na szczeblu krajowym. Bez solidarności oraz bez reform pomoc nie będzie możliwa - zapowiedziała.

Merkel zastrzegła, że na razie nie można mieć jasnego obrazu sytuacji. - Trzeba pamiętać, że nie mamy tygodni, ale niewiele dni. Dziś usłyszymy, co ma do powiedzenia grecki premier - dodała.

Ulepszone propozycje

- Propozycje przedstawione wierzycielom przez grecki rząd w ub. tygodniu wciąż obowiązują, choć są ulepszone - poinformował we wtorek grecki urzędnik przed rozpoczęciem szczytu w Brukseli.

Dodał, że będą one omawiane we wtorek oraz w środę. - Propozycje obejmują reformy, finanse, program inwestycyjny i rozliczenie zadłużenia - sprecyzował urzędnik.

Szczyt ostatniej szansy

Nadzwyczajny szczyt przywódców państw eurolandu poświęcony jest konsekwencjom niedzielnego referendum, w którym Grecy odrzucili zaproponowane przez pożyczkodawców warunki pomocy finansowej. Przed szczytem Merkel i prezydent Francji Francois Hollande mają spotkać się z szefem greckiego rządu Aleksisem Ciprasem.

Na wcześniejszym spotkaniu ministrów finansów państw strefy euro Grecja zapowiedziała, że wystąpi o nowy program pomocy z Europejskiego Mechanizmu Stabilności (EMS). Nie zaprezentowała jednak żadnych nowych propozycji na piśmie.

Autor: tol / Źródło: PAP

Raporty: