Merkel: Ateny muszą wykazać gotowość do podjęcia reform

Ze świata


Kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała w piątek, że ma nadzieję, że Grecja szybko osiągnie porozumienie z kredytodawcami. Ale - jak podkreśliła - żeby tak się stało Ateny muszą wykazać gotowość do podjęcia reform.

- Po stronie niemieckiej jest gotowość, by zapewnić (Grecji - red.) wszelką pomoc, jakiej żąda się od nas. Ale oczywiście muszą być przeprowadzone reformy - powiedziała Merkel. Podkreśliła też, że rząd w Atenach w zamian za pomoc finansową musi zobowiązać się do pewnych reform, w tym prywatyzacji.

Brak porozumienia

Postępy w rozmowach z Grecją o pomocy finansowej są wciąż niewystarczające, by można było zawrzeć porozumienie - ocenili w piątek w Rydze na spotkaniu ministrów finansów eurolandu wiceszef KE Valdis Dombrovskis i przewodniczący eurogrupy Jeroen Dijsselbloem.

Ministrowie finansów strefy euro są zaniepokojeni opóźnieniami w negocjacjach i rozmowach technicznych z przedstawicielami Grecji - powiedział na konferencji prasowej Dombrovskis, który jest wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej odpowiedzialnym za wspólną walutę.

Grecja na skraju bankructwa TVN24 BiS

Autor: mb / Źródło: Reuters