TVN24 Biznes | Ze świata

Mercedes-Benz 300 SLR Uhlenhaut Coupé z 1955 roku sprzedany za rekordowe 135 milionów euro

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
kris
Źródło:
PAP

Ten mercedes z 1955 roku istnieje tylko w dwóch egzemplarzach i w wielu rankingach był wybierany najpiękniejszym na świecie. Dom aukcyjny RM Sotheby's przekazał, że został sprzedany na początku maja za rekordową, jeśli chodzi o samochody, sumę 135 milionów euro.

Mercedes-Benz 300 SLR Uhlenhaut Coupé z 1955 roku został sprzedany 5 maja podczas poufnej aukcji, która odbyła się w muzeum Mercedes-Benz w Stuttgarcie, we współpracy z RM Sotheby's. To teraz najdroższy samochód świata, a według wielu rankingów także najpiękniejszy.

Rekordowa cena za samochód

135 mln euro to absolutnie rekordowa suma, za jaką kiedykolwiek sprzedano samochód na aukcji, trzykrotnie większa od poprzedniego rekordu z 2018 roku, gdy Ferrari 250 GTO z 1962 r. wylicytowano za 48 mln dolarów (ok. 45 mln euro).

Według RM Sotheby's Mercedes 300 SLR znajduje się teraz także w pierwszej dziesiątce najdroższych przedmiotów, jakie kiedykolwiek sprzedano na aukcjach.

Absolutnym rekordem szczyci się obraz "Salvator Mundi" Leonarda da Vinci, sprzedany w listopadzie 2017 r. za ponad 450 mln dolarów.

"Najpiękniejszy samochód świata" sprzedany na aukcji

"Najpiękniejszy samochód świata" kupił prywatny kolekcjoner, a dochód z tej transakcji ma być przeznaczony na utworzenie fundacji, która będzie finansować edukację i badania poświęcone ochronie środowiska naturalnego. Drugi z istniejących egzemplarzy tego Mercedesa pozostaje w zbiorach muzeum Mercedes-Benz w Stuttgarcie.

Czytaj także: Kupowali dzieła sztuki przez pół wieku. Po rozwodzie sprzedali za 920 milionów dolarów

Czytaj też: Portret Marilyn Monroe autorstwa Warhola sprzedany na aukcji za 195 milionów dolarów

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kris

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: mat. prasowe

Pozostałe wiadomości