Megafuzja na rynku piwa coraz bliżej. Na stole miliardy

Ze świata

ShutterstockJeśli do przejęcia dojdzie, będzie to największa transakcja dotycząca brytyjskiej firmy w historii

Największa piwowarska firma na świecie, AB InBev jeszcze w tym tygodniu może złożyć formalną ofertę zakupu jednego ze swoich największych rywali - koncernu SABMiller. Jeśli dojdzie do transakcji, to powstanie spółka warta 181 mld funtów, która będzie kontrolować ponad 400 marek piwa na całym świecie.

Jak podaje "The Telegraph" AB InBev jest blisko ogłoszenia formalnej oferty przejęcia SABMiller. Koncern ma zaproponować akcjonariuszom wykup aktywów przy cenie na poziomie 42-49 funtów za jedną akcję. Oznaczałoby to, że wartość całej transakcji wyniesie około 74 mld funtów. Jeśli do przejęcia dojdzie, będzie to największa transakcja dotycząca brytyjskiej firmy w historii.

Historyczne przejęcie

AB InBev, który posiada marki znanych piw np. Budweisera, Stella Artois, czy Corona woli skupić większość akcji SABMiller, aby nie płacić gotówką. W ten sposób firma chce uniknąć płatności dodatkowych podatków. SABMiller w komunikacie, przyznał, że zarząd koncernu został poinformowany przez AB InBev o planowanym przejęciu spółki. Jak podaje "The Telegraph", koncern musi złożyć ofertę do 14 października.

Wyczekiwana oferta

O umowie mówiło się już od dłuższego czasu. Obie strony prawdopodobnie będą musiały pozbyć się części swojej działalności, aby dostać "zielone światło" od regulatorów rynku. Wszystko przez skalę transakcji. Eksperci przyznają, że ewentualne połączenie gigantów wzmocni ich pozycję w Ameryce Południowej i Meksyku, które pozostają jednymi z najbardziej dochodowych rynków. Warto przypomnieć, że w ostatnim czasie także SABMiller próbował dokonać zakupów. Producentowi nie udało się jednak ostatecznie przejąć Heinekena.

Znane w Polsce

Obie firmy posiadają w swoim portfolio marki, które znają polscy miłośnicy złotego trunku. W portfelu SABMiller znajdują się m.in. Tyskie, Lech, Żubr, Dębowe, Kozel, czy Pilsner. Natomiast do najbardziej znanych nad Wisłą marek AB InBev należą piwo Beck's, Budweiser, czy Franziskaner.

Autor: msz/ / Źródło: The Telegraph, BBC,

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock