Wywiad wojskowy Ukrainy (HUR) przeprowadził cyberatak na systemy rosyjskiego koncernu gazowego Gazprom - podał ukraiński portal Ukrinform, przy czym powołał się na źródło w HUR.
Źródło zapewniło, że zniszczono wiele baz danych, a na serwerach zainstalowano szkodliwe oprogramowanie.
Media: HUR przeprowadził cyberatak na Gazprom
Program ten będzie dalej niszczył dane systemu informatycznego Gazpromu - dodało źródło. Powiedziało też dziennikarzom, że w wyniku operacji niemal 20 tys. administratorów systemów informatycznych Gazpromu straciło do nich dostęp.
Według źródła zniszczono bazy danych prawie 390 filii i zależnych spółek Gazpromu, a także bazy danych systemów, które służą do analiz rurociągów, czujników, zaworów i pomp.
Portal Kyiv Independent, który również poinformował o cyberataku, zastrzegł, że nie może potwierdzić tych doniesień. Gazprom i władze rosyjskie nie wypowiedziały się na ten temat
Problemy Gazpromu z eksportem
Eksport rosyjskiego gazu do Europy spadł do poziomu z początku lat 70. - podał na początku lipca portal Moscow Times, powołując się na obliczenia Agencji Reutera.
W 1975 r. byłe ZSRR przekazywał Europie 19,3 mld m sześc. gazu. W 1980 r., po zawarciu dużego kontraktu z Niemcami, było to już 54,8 mld. Przed wojną z Ukrainą eksport Gazpromu do Europy osiągnął w szczytowym momencie 200 mld m sześc., ale od tego czasu spadł 12-krotnie.
W zeszłym roku produkcja Gazpromu wyniosła 416,19 mld m sześc., z czego jednak w kraju i za granicą sprzedano tylko o 355,23 mld. W rezultacie Gazpromowi pozostało ok. 60 mld m sześc. niesprzedanego gazu, mniej więcej tyle, ile rocznie produkują Zjednoczone Emiraty Arabskie.
Oznacza to ogromne problemy dla Gazpromu. Według własnych obliczeń spółki w latach 2025–2034 z powodu braku możliwości eksportowych straty sięgną 15 bilionów rubli - poinformował portal na podstawie doniesień brytyjskiego dziennika "Financial Times".
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: ANATOLY MALTSEV/EPA/PAP