Media w Rosji: Rząd szykuje cięcia w budżecie. Ominą armię i budżetówkę

Ze świata

TVN24 Bznes i ŚwiatRząd rosyjski szykuje cięcia w budżecie. Ominą armię i budżetówkę

Rosyjski rząd przygotowuje sekwestrację budżetu na 2016 rok, czyli cięcia wydatków, w wysokości 10 procent - podały we wtorek media w Rosji, powołując się na urzędników federalnych.

O przygotowywanych cięciach wydatków napisał dziennik "Wiedomosti" we wtorkowym wydaniu, powołując się na wysokiej rangi urzędnika. Przedstawiciel Ministerstwa Finansów nie skomentował tych doniesień. Agencja TASS podała ze swej strony, powołując się na urzędnika federalnego, że cięcia wydatków do 10 proc. mogą nastąpić, jeśli dojdzie do negatywnego rozwoju sytuacji gospodarczej. - Jeśli sytuacja będzie się poprawiać, to naturalnie cięcia będą mniejsze - podkreśliło to źródło.

Ropa bije w budżet

Doniesienia te zbiegły się ze spadkiem cen ropy. Cena ropy Urals spadła w poniedziałek wieczorem do poziomu 29,2 dol. za baryłkę. Źródło cytowane przez "Wiedomosti" oszacowało, że w styczniu i lutym br. do budżetu wpłynie o 300 mld rubli mniej dochodów z ropy naftowej. Według źródła cytowanego przez "Wiedomosti" przygotowywane cięcia wydatków nie dotkną środków na spłatę długu państwowego, pensji w sferze budżetowej i żołdu w armii. Jak podał dziennik, do 15 stycznia ministerstwa i resorty mają zadecydować, które wydatki obetną o 10 procent, i przekazać tę informację Ministerstwu Finansów. Następnie zacznie się przygotowanie poprawek do ustawy budżetowej. Dziennik "Kommiersant" podał, że na 10-procentowych cięciach budżet zaoszczędzi około 700 mld rubli. O możliwych cięciach wydatków w przyszłorocznym budżecie media rosyjskie informowały pod koniec grudnia. Według "Kommiersanta" była to propozycja wysunięta przez resort finansów, z którą "rząd wyjechał na urlop". Podczas spotkań na początku stycznia zadecydowano, że propozycja zostanie przyjęta, jednak na razie nie ogłoszono tego oficjalnie - pisze dziennik we wtorek na stronie internetowej.

Podobnie jak rok temu

Według tej gazety sekwestracja będzie analogiczna do przeprowadzonej w 2015 roku. Wówczas rząd zadecydował o obcięciu wydatków państwa zaplanowanych w budżecie na 2015 rok, a także na okres planowy 2016-17. Decyzja ta była konsekwencją drastycznego spadku cen ropy naftowej na świecie. "Wiedomosti" przypominają we wtorek, że wówczas niemal nie udało się tych cięć utrzymać z powodu innych wydatków, m.in. na waloryzację emerytur i wsparcie dla producentów rolnych. Budżet Rosji na 2016 rok opiera się na prognozie średniorocznej ceny ropy na poziomie 50 dol. za baryłkę, a średniego kursu rubla - na poziomie ok. 63 rubli za dolara. Kurs rubla wyniósł we wtorek prawie 76 rubli za dolara.

Autor: ToL//km / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock