Ze świata

Media: Rosja i Francja o krok od porozumienia ws. mistrali

Ze świata

Wikipedia (CC BY SA 3.0) | Ludovic PéronRosja miała otrzymać okręty od Francji

Doradca rosyjskiego prezydenta powiedział w czwartek, że Francja i Rosja są bliskie zawarcia porozumienia ws. odszkodowania dotyczącego kontraktu na mistrale - pisze "The Moscow Times". Rosja zażądała od Francji odszkodowania za niedostarczenie dwóch okrętów.

Moskwa zamówiła mistrale we Francji w 2011 roku, ale Paryż zamroził dostawę z powodu zachodnich sankcji nałożonych na Rosję. - Negocjacje wkraczają w ostatnią fazę. W najbliższej przyszłości podpiszemy umowę z Francją obejmującą zwrot pieniędzy do Rosji - podaje RIA, cytując prezydenckiego doradcę Władimira Kozhina. Kozhin doradza Władimirowi Putinowi w kwestiach współpracy wojskowej i technicznej. Podobne informacje o tym, że rozmowy między Francją a Rosją zmierzają do końca podał serwis Kyiv Post, także powołując się na Kozhina.

Kwestie techniczne

Wcześniej, powołując się na źródło agencja RIA podała, że Rosja i Francja osiągnęły wstępne porozumienie w kwestii kwoty rekompensaty dla Rosji za niedostarczenie okrętów - czytamy. "Teraz delegacje dyskutują o technicznych aspektach przekazania odszkodowania" - podkreśliło źródło RIA. W maju gazeta "Kommiersant" pisała, że Rosja zażądała 1,16 mld euro zadośćuczynienia na pokrycie kosztów związanych z niezrealizowanym kontraktem. Według gazety Francja była gotowa zapłacić 785 mln euro.

Pierwszy mistral miał zostać dostarczony Rosji w połowie listopada 2014 r. w ramach kontraktu o wartości 1,2 mld euro podpisanego w czerwcu 2011 roku między Rosją a francuską stocznią DCNS. Na początku września pod silnym naciskiem ze strony USA i innych sojuszników z NATO prezydent Francji Francois Hollande uzależnił dostawę okrętów do Rosji od uregulowania kryzysu na wschodniej Ukrainie.

Autor: mn / Źródło: The Moscow Times, KyivPost

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC BY SA 3.0) | Ludovic Péron