Ze świata

Grecja dostała sześć dni, ma przedstawić nowy plan

Ze świata


Wiceministrowie finansów strefy euro dali Atenom sześć dni roboczych na przedstawienie poprawionych propozycji reform, aby możliwe było odblokowanie kolejnej transzy pomocy finansowej dla Grecji - poinformował w czwartek dziennik "Kathimerini". Ewentualne porozumienie ws. pomocy miałoby zostać osiągnięte na spotkaniu Eurogrupy 24 kwietnia. Tymczasem przedstawiciel ministerstwa finansów Grecji poinformował, że Grecja zapłaciła dziś kolejną ratę wierzycielom - 460 mln euro.

W środę odbyło się w Brukseli spotkanie dwustronne w celu zniwelowania różnicy dotyczących pakietu reform. "Grecji dano sześć dni roboczych na przedstawienie wniosków, które mogą być zaakceptowane przez wierzycieli" - pisze gazeta.

Jeszcze krótka chwila

Jak informuje Reuters, Ateny przestawiły 26-stronnicową listę reform, ale negocjatorzy UE i MFW ocenili ją jako nazbyt optymistyczną w kwestii prognoz dochodów i pomijającą kluczowe kwestie dotyczące emerytur i rynku pracy. W czwartek przedstawiciele Greckiego rządu wyrazili przekonanie, że porozumienie z wierzycielami zostanie osiągnięte podczas spotkania eurogrupy w Rydze 24 kwietnia.

20 lutego Atenom udało się porozumieć z wierzycielami w sprawie przedłużenia o cztery miesiące pomocy zagranicznych kredytodawców. Pomoc ta - warta 7,7 mld euro ostatnia transza pakietu ratunkowego - została jednak uzależniona od opracowania przez Grecję nowej listy reform, która musi zostać zatwierdzona przez kredytodawców, czyli UE i Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Grecja nie otrzymała środków z pakietu ratunkowego od sierpnia ubiegłego roku i znów stanęła na skraju zapaści finansowej. Według źródła, na którego powołuje się agencja Reutera, państwo greckie ma środki wystarczające do 20 kwietnia.

Grecja otwiera się na Rosję
Grecja otwiera się na RosjęTVN24 Biznes i Świat

Autor: mn / Źródło: Reuters

Pozostałe wiadomości