Arabia Saudyjska i Rosja zainwestują wspólnie 10 mld dolarów. I będą rozwijać energetykę jądrową

Ze świata


Rząd Arabii Saudyjskiej i rosyjski fundusz państwowy podpisały memorandum ws. wspólnych inwestycji wartych 10 mld dolarów - podała saudyjska agencja informacyjna SPA. Rządy obu krajów zamierzają też współpracować w zakresie rozwoju energetyki jądrowej.

Umowę między saudyjskim Public Investment Fund (PIF) i Russian Direct Investment Fund (RDIF) zawarto w ubiegłym tygodniu, podczas wizyty przedstawicieli Arabii Saudyjskiej w Rosji - pisze "The Moscow Times".

Jak czytamy, rządy obu krajów porozumiały się też w zakresie współpracy w dziedzinie energetyki jądrowej.

Gdzie i jak?

Agencja SPA nie podała, gdzie i w jakim czasie wspólne inwestycje zostaną zrealizowane. Wiadomo, że PIF została powołana, aby pomóc w rozwoju saudyjskiej gospodarki. Z kolei RDIF ma pomóc zdobywać Rosji inwestycje kapitałowe w kraju i zagranicą - m. in. w Chinach, Korei Południowej i Kuwejcie. Książę Saud Al Faisal, dyrektor wykonawczy w General Investment Authority już w marcu powiedział agencji Reuters, że Arabia Saudyjska będzie coraz bardziej koncentrować się na inwestowaniu w technologie i tam szukać zwrotu pieniędzy. W ubiegłym tygodniu - jak czytamy - PIF zgodziła się kupić 38 proc. udziałów w południowokoreańskim POSCO Engineering & Construction Co. za ok. 1 mld dolarów.

Autor: mn / Źródło: The Moscow Times, Reuters