Ze świata

Amerykański gigant przenosi się do Wielkiej Brytanii. Brexit mu nie przeszkadza

Ze świata

wikimedia.org/Colin/(CC BY-SA 4.0)McDonald's przenosi swoją bazę podatkową do Wielkiej Brytanii

McDonald's przenosi swoją bazę podatkową z Luksemburga do Wielkiej Brytanii. Rzeczniczka sieci powiedziała, że przesunięcie rezydencji podatkowej dla swoich operacji spoza USA nie jest związane z uzyskaniem lepszych stawek podatku od osób prawnych, ale ma uczynić działalność bardziej wydajną. McDonald's wskazał, że wybrał Wielką Brytanię ze względu "na znaczną liczbę pracowników" w Londynie.

"Ta ujednolicona struktura będzie administracyjnie prostsza, zmniejszy koszty i zwiększy elastyczność" - poinformowała spółka.

Oddział w Luksemburgu pozostanie odpowiedzialny za sieć restauracji w tym kraju, ale "inne funkcje zostaną przeniesione do nowej spółki holdingowej z siedzibą w Wielkiej Brytanii" - poinformował McDonald's. Nowa firma będzie odpowiedzialna za licencje z tytułu praw własności intelektualnej McDonald's poza USA.

Do decyzji amerykańskiego koncernu odniósł się także brytyjski rząd. - Cieszymy się z kontynuacji inwestycji firm z całego świata w Wielkiej Brytanii, w szczególności tych, którą zapewnią wzrost gospodarczy i zwiększą zatrudnienie - powiedziała rzeczniczka premier Theresy May.

Śledztwo KE

Zdaniem kancelarii Pinsent Masons, Wielka Brytania może być atrakcyjna dla McDonald's ze względu na stosunkowo niskie stawki podatku dochodowego od osób prawnych i szerokie grono wysoko wykwalifikowanych potencjalnych pracowników.

Stawka podatku od osób prawnych na Wyspach wynosi 20 proc., a rząd planuje obniżyć ten poziom do 17 proc. do 2020 roku.

Przypomnijmy, że we wtorek Komisja Europejska rozpoczęła formalne dochodzenie w sprawie porozumienia podatkowego Luksemburga z McDonald's. Wstępny pogląd Komisji wskazuje, że umowa może naruszać europejskie przepisy dotyczące pomocy państwa.

Związki zawodowe i grupy konsumenckie oskarżają sieć o uniknięcie zapłaty ponad miliarda euro podatków w latach 2009-2013. Mówi się, że amerykański koncern od 2009 roku nie zapłacił żadnego podatku pomimo, że notował duże zyski.

Firma odpiera zarzuty i twierdzi, że nie naruszyła prawa.

Autor: mb/gry / Źródło: BBC

Źródło zdjęcia głównego: wikimedia.org/Colin/(CC BY-SA 4.0)

Pozostałe wiadomości