May do obywateli UE: chcę, żebyście zostali w Wielkiej Brytanii po brexicie

Ze świata

TVN TurboBrexit może się nie spodobać kierowcom

W czwartek premier Theresa May zwróci się do 3,3 mln obywateli Unii Europejskiej mieszkających w Wielkiej Brytanii, w tym miliona Polaków, z zapewnieniem, że będą mogli pozostać w kraju po wyjściu z Unii Europejskiej - zapowiedziało Downing Street.

Jak poinformowano, list otwarty May zostanie opublikowany na Facebooku, a także przesłany bezpośrednio do ponad 100 tysięcy osób, które zapisały się na listę wysyłkową brytyjskiego ministerstwa spraw wewnętrznych poświęconą zmianom w statusie migrantów.

Blisko porozumienia

Brytyjska premier zapowie w tekście między innymi, że dotychczasowy system stałej rezydencji zostanie znacząco uproszczony, a obywatele UE będą mieli bezpośredni wpływ na proces jego powstawania, zgłaszając w ramach tzw. grup użytkowników swoje uwagi i komentarze. May, która w czwartek i piątek weźmie udział w Brukseli w spotkaniu Rady Europejskiej, decydującej między innymi o ocenie dotychczasowych negocjacji w sprawie wyjścia z Unii Europejskiej, podkreśli także, że porozumienie w sprawie zagwarantowania wzajemnych praw 3,3 miliona Europejczyków w Wielkiej Brytanii i ponad miliona Brytyjczyków w pozostałych 27 państwach członkowskich jest "na wyciągnięcie ręki". Szefowa rządu zaznaczy w liście, że ma świadomość, że "wiele osób będzie patrzyło na nas, (...) oczekując dowodu na to, że interes ludzki jest dla nas najważniejszy". "Chcę zapewnić, że ta kwestia pozostaje priorytetem, jesteśmy zjednoczeni co do głównych zasad i skupimy się w najbliższych tygodniach na doprowadzeniu do umowy, która będzie służyć ludziom w Wielkiej Brytanii i w Unii Europejskiej" - podkreśli May.

Szereg zmian

Jednocześnie premier powtórzy po raz kolejny: "Obywatele Unii Europejskiej, którzy zbudowali swoje życie w Wielkiej Brytanii mają ogromny wkład w nasz kraj" i "chcemy, żeby oni i ich rodziny zostali także po opuszczeniu Wspólnoty". May zapowie także szereg zmian proceduralnych, w tym rezygnację z dotychczasowego wymogu tak zwanego indywidualnego ubezpieczenia medycznego (Comprehensive Sickness Insurance, CSI), które utrudniało aplikację między innymi studentom lub osobom, z nieregularną historią zatrudnienia, a także zobowiąże się do tego, że koszt wyrobienia niezbędnej dokumentacji będzie "tak niski, jak to tylko możliwe". Z kolei osoby, które już mają certyfikat stałej rezydencji w Wielkiej Brytanii, będą mogły w uproszczony sposób go wymienić na nowy, obowiązujący po wyjściu z Unii Europejskiej. W opublikowanej w czwartek rozmowie z europejskimi mediami brytyjski minister do spraw brexitu David Davis powiedział, że konieczne będzie tylko przekazanie aktualnego zdjęcia i dokumentu potwierdzającego adres zamieszkania.

Cel listu

Treść listu May zostanie także przekazana 27 ambasadom unijnych państw członkowskich w Londynie z prośbą o przekazanie swoim obywatelom mieszkającym w Wielkiej Brytanii. Bezpośrednie zwrócenie się do obywateli UE ma pomóc May w wytworzeniu pozytywnej atmosfery przed rozpoczęciem szczytu Rady Europejskiej, która oceni dotychczasowy postęp w negocjacjach ws. opuszczenia Wspólnoty. Rządowi w Londynie zależy na możliwie najszybszym przejściu do drugiego etapu rozmów dotyczących przyszłych relacji pomiędzy UE a Wielką Brytanią, a nie jedynie kwestii związanych z procesem separacji. Wielka Brytania rozpoczęła proces wyjścia z Unii Europejskiej 29 marca br. i opuści Wspólnotę o północy z 29 na 30 marca 2019 roku.

Autor: mb / Źródło: PAP

Raporty: