Brytyjska premier: chcemy, żeby Polacy pozostali w Wielkiej Brytanii

Ze świata

tvn24May: chcemy, żeby Polacy mieszkający w Wielkiej Brytanii tam pozostali

Polacy mieszkający w Wielkiej Brytanii stanowią bardzo istotny element społeczeństwa; chcemy, aby w Wielkiej Brytanii pozostali - podkreśliła w czwartek w Warszawie brytyjska premier Theresa May na wspólnej konferencji z premierem Mateuszem Morawieckim. Zapowiedziała, że Polacy będą mogli ubiegać się o prawo pobytu - status osoby stale zamieszkującej w tym kraju.

Szefowa brytyjskiego rządu zapewniła Polaków mieszkających na Wyspach, że stanowią bardzo istotny element społeczeństwa. - Chcemy, aby w Wielkiej Brytanii pozostali, dlatego też tak intensywnie pracowaliśmy nad tym, aby osiągnąć porozumienie z UE, dzięki czemu jesteśmy w stanie zagwarantować prawa obywateli UE mieszkających w Wielkiej Brytanii - powiedziała May. - Ludzie będą mogli kontynuować swoje życie tak, jak przebiegało ono do tej pory - dodała szefowa brytyjskiego rządu.

Status Polaków

May pytana o status Polaków po Brexicie zaznaczyła, że ta kwestia jest jednym z priorytetów negocjacyjnych, w którym osiągnięto porozumienie. Zapowiedziała, że w Wielkiej Brytanii będzie można ubiegać się o prawo pobytu - status osoby stale zamieszkującej w tym kraju. - Ten proces będzie bardzo uproszczony. Będzie to zależało między innymi od czasu spędzonego w Wielkiej Brytanii, będzie również odpowiednia ilość czasu przewidziana na składanie wniosków o taki status - poinformowała brytyjska premier.

- My bardzo wysoko cenimy polskich obywateli i obywateli innych krajów UE, którzy mieszkają w Wielkiej Brytanii i przyczyniają się do rozwoju naszego kraju. Chcemy, aby mogli zostać i umożliwimy im to - zaznaczyła szefowa brytyjskiego rządu.

Powrót do Polski

Premier Mateusz Morawiecki był pytany, na co mogą liczyć Polacy wracający z Wielkiej Brytanii do Polski. Jak podkreślił, kwestia Polaków na Wyspach jest przez niego inaczej postrzegana niż przez premier May.

- Pani premier - w jakimś sensie głęboko za to dziękuję - powiedziała, że chciałaby, aby ten milion polskich obywateli został w Wielkiej Brytanii. Ja mogę powiedzieć, że ja bym chciałbym, żeby ten milion polskich obywateli wrócił do Polski - oświadczył szef rządu. - Tutaj się na pewno co nieco różnimy - dodał Morawiecki. Jak zauważył, polski rząd obniżył podatek dla małych i średnich firm z 19 do 15 proc., czyli - jak wskazywał - dla wielu z tych, którzy działają na rynku brytyjskim. - Dla firm, które rozpoczynają działalność, stworzyliśmy 2,5-roczny okres rozbiegowy, gdzie przez pół roku w ogóle nie trzeba będzie płacić składki na ubezpieczenia społeczne, a przez kolejne dwa lata będzie ona zasadniczo obniżona. Również dla działalności tak zwanej nierejestrowej będą zupełnie nowe możliwości w przyszłym roku - dodał premier. - Nasz program, konstytucja dla biznesu, czyli prawo przedsiębiorców, pakiet stu zmian, zmniejszających obciążenie biurokratyczne ma zachęcać również naszych przedsiębiorczych rodaków z Wielkiej Brytanii do powrotu do Polski - mówił Morawiecki. Premier wskazywał też, że koszty życia w Warszawie są dwa, a nawet trzy razy niższe niż w Wielkiej Brytanii.

Autor: tol/ms / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: pixabay (CC Public Domain)