MasterCard idzie na rękę Rosjanom. Przeniosą karty do własnego systemu

Ze świata

shutterstock.comWedług Banku Centralnego Rosji ta decyzja nie wpłynie na posiadaczy kart

MasterCard międzynarodowy operator kart płatniczych zgodził się na przeniesienie zablokowanych wcześniej kart do państwowego systemu płatności płatności działającego wewnątrz Rosji - poinformował Bank Centralny Rosji.

Kiedy w ubiegłym roku Stany Zjednoczone wprowadziły sankcje wobec kilku rosyjskich bankom, ich klientom zostały zablokowane międzynarodowe karty płatnicze. Władimir Putin ogłosił wówczas, że Rosja stworzy własny system kart płatniczy i uniezależni się od zachodnich gigantów, czyli firm MasterCard i Visa.

Do marca

Teraz MasterCard doszedł do porozumienia z rosyjskim bankiem centralnym, w ramach którego firmy i osoby, których karty zablokowano bedą mogły przejść do systemu stworzonego przez Rosjan. Mają na to czas do końca marca tego roku. Według Banku Centralnego Rosji ta decyzja jest zgodna z krajowym prawem i nie wpłynie na posiadaczy kart.

Sankcje

Zachód nałożył sankcje na kilka rosyjskich banków po aneksji Krymu przez Kreml i wsparciu prorosyjskich separatystów na wschodzie Ukrainy. W efekcie Visa i MasterCard zablokowały operacje finansowe przeprowadzane kartami płatniczymi klientów rosyjskich banków, które znalazły się na majowej liście amerykańskich sankcji.

Autor: msz//bgr / Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: shutterstock.com