Przedsiębiorca Roku 2016 wybrany. Ma polskie korzenie

Ze świata

Aktualizacja:
EYManny Stul

Manny Stul został laureatem konkursu na Przedsiębiorcę Roku 2016, organizowanego w EY. Założyciel jednej z największych firm produkujących zabawki ma polskie korzenie.

Manny Stul z Australii, twórca Moose Enterprise, zdobył tytuł Przedsiębiorcy Roku 2016. Zwycięzca pochodzący z polskiej rodziny, odebrał nagrodę w Monte Carlo, podczas finału konkursu organizowanego przez EY. O prestiżowy tytuł walczyło 55 przedsiębiorców z 50 krajów z całego świata. Polskę reprezentował Paweł Buszman, założyciel American Heart of Poland.

Droga na szczyt

Manny Stul założył w 2000 roku firmę produkującą zabawki. W ciągu 16 lat wartość sprzedaży wzrosła o 7200 proc., czyniąc firmę czwartym w Australii, a szóstym w Stanach Zjednoczonych producentem zabawek. Obecnie Stul sprzedaje swoje produkty w ponad 80 krajach świata.

- Manny zrobił na nas największe wrażenie. Wybraliśmy go nie tylko ze względu na imponujący rozwój firmy, ale również na stałe dążenia do osiągania światowego sukcesu - powiedziała Rebecca MacDonald, członek jury. Dodała, że wszyscy finaliści zasłużyli na zwycięstwo i wykazali się cennymi kwalifikacjami, jednak Stul wykazywał się odpowiedzialnością w sytuacjach kryzysowych dla przedsiębiorstwa. W 2007 roku w zabawkach wykryto szkodliwe związki chemiczne - mimo groźby upadłości spółce udało się wyjść na prostą.

- Jestem zaszczycony, że mogę odebrać tę nagrodę dla Moose, naszych pracowników i Australii. Jesteśmy firmą, która osiąga sukces dzięki skupianiu się na innowacyjności i dawaniu szczęścia dzieciom. W imieniu wszystkich przedsiębiorców dziękuję EY za rywalizację - powiedział laureat nagrody.

Polskie korzenie

Manny Stul jest synem polskich emigrantów, którzy po II wojnie światowej przenieśli się do Australii. Jak przyznaje, w świat biznesu wszedł bez doświadczenia ani wskazówek ze strony mentorów - kształtował swoje umiejętności najpierw w firmie budowlanej, by następnie założyć firmę Skansen, zajmującą się przygotowywaniem prezentów. W 1993 roku weszła ona na australijską giełdę papierów wartościowych.

Tegoroczny laureat prowadzi również fundację, pomagając potrzebującym dzieciom stawać się szczęśliwymi w otaczającym świecie.

Finał konkursu EY został zorganizowany w Monte Carlo, które przyciąga najbogatszych z całego świata. Synonimem luksusu, na jaki mogą sobie pozwolić milionerzy, jest m.in. ekskluzywna kuchnia. Jedną z wykwintnych restauracji prowadzi Robert, który, podobnie jak tegoroczny Przedsiębiorca Roku, ma polskie korzenie:

Ekskluzywna kuchnia w Monte Carlo

Otwarte serce

EY Przedsiębiorca Roku to jedyna na tak dużą skalę międzynarodowa inicjatywa promująca najlepszych przedsiębiorców na świecie. Konkurs wypełnia misję wspierania, rozwoju i promocji najbardziej wartościowych firm prywatnych.

W Polsce, od 2003 roku niezależne jury nagradza przedsiębiorców wyróżniających się wizją, innowacyjnym myśleniem i sukcesami biznesowymi. Każdego roku zwycięzca reprezentuje Polskę podczas światowego finału konkursu w Monte Carlo mierząc się z najlepszymi przedsiębiorcami z ponad 60 krajów.

Tegoroczny polski reprezentant, prof. Adam Buszman jest założycielem American Heart of Poland, sieci klinik kompleksowo leczących schorzenia sercowo-naczyniowe. Przyznał, że spotkanie z jurorami konkursu było dla niego cennym doświadczeniem.

- Jurorzy chcieli się dowiedzieć, w jaki sposób udało nam się osiągnąć tak dobre wyniki leczenia, jednocześnie bardzo obniżając koszty zaawansowanych procedur, które na świecie wyceniane są nieraz pięciokrotnie wyżej. Zainteresowało ich też, w jaki sposób udaje nam się z sukcesem zatrzymywać w kraju młodych, utalentowanych lekarzy - specjalistów biegle władających językami obcymi, znających nowoczesne technologie. Okazuje się, że nie tylko w Polsce wyzwaniem jest zatrzymanie wysoko wykwalifikowanego personelu.

Profesor Buszman dodał, że znalezienie się wśród czołowych przedsiębiorców świata to dla niego ogromne wyróżnienie.

- Daje poczucie, że zmierzamy we właściwym kierunku, a to co już udało nam się osiągnąć jest doceniane - powiedział.

Tymczasem w Polsce trwa 14. edycja konkursu EY Przedsiębiorca Roku. Do 30 czerwca można zgłaszać przedsiębiorców w trzech kategoriach: Produkcja i Usługi, Nowe Technologie / Innowacyjność oraz Nowy Biznes.

Zwycięzca będzie reprezentował nasz kraj podczas międzynarodowego finału EY World Enterpreneur of the Year w Monte Carlo w 2017 roku. Zwycięzców polskiej edycji wyłania niezależne od firmy EY Jury.

W ubiegłym roku konkurs EY World Entrepreneur Of The Year 2015 wygrał Mohed Altrad:

Mohed Altrad wygrał EY World Entrepreneur Of The Year 2015. Rozmowa TVN24 Biznes i Świat TVN24 BiS

Autor: red. / Źródło: EY

Źródło zdjęcia głównego: EY