Ze świata

Kara za wielką manipulację zmniejszona. U skazanego wykryto zespół Aspergera

Ze świata

CAMERA PRESS/Steve Bell/BullsHayes jest pierwszą osobą skazaną w Wielkiej Brytanii w związku z aferą Libor

Sąd apelacyjny w Londynie zmniejszył do 11 lat więzienia karę dla byłego tradera Citibanku i banku UBS Toma Hayesa, skazanego w pierwszej instancji na 14 lat pozbawienia wolności za współudział w manipulowaniu londyńską stopą kredytową Libor.

Sąd apelacyjny uwzględnił w swym orzeczeniu okoliczności łagodzące, w tym obciążenie skazanego zespołem Aspergera czyli występującą od dzieciństwa psychopatią autystyczną. Jak zaznaczył w uzasadnieniu wyroku, choć Hayes wyrządził poważne szkody i "element odstraszania był oczywiście wymagany", to wymiar sankcji wykroczył poza to, co było niezbędne do ukarania sprawcy i ostrzeżenia innych.

Manipulacje

"Jednak sąd ten musi unaocznić wszystkim na rynku finansowym i innych rynkach londyńskiego City, że wynikiem tego rodzaju postępowania, polegającego na przestępczym manipulowaniu rynkami, będą surowe kary o znacznym wymiarze, który zależnie od okoliczności może być wyraźnie większy niż w obecnym łącznym wyroku" - dodaje uzasadnienie. Zespół Aspergera stwierdzono u 36-letniego obecnie Hayesa krótko przed rozpoczęciem w maju jego 10-tygodniowego procesu w pierwszej instancji. W postępowaniu tym ława przysięgłych uznała, że oskarżony jest winien wszystkich ośmiu stawianych mu zarzutów. Dotyczyły one udziału w manipulowaniu stopą Libor w latach 2006-2010.

Miliardy kary

Orzeczona w pierwszej instancji kara wynosiła 9 i pół roku więzienia za czyny popełnione w UBS oraz 4 i pół roku za to, czego dopuścił się pracując w Citibank. Obie sankcje miały być zastosowane jedna po drugiej. Hayes jest pierwszą osobą skazaną w Wielkiej Brytanii w związku z aferą Libor. Jego rozpoczęty 26 maja proces oznaczał nową fazę działań wymiaru sprawiedliwości w mającej globalny wymiar sprawie, w której oskarżono 21 ludzi i nałożono na banki kary w łącznej kwocie około 9 mld dolarów.

Co to jest Libor?

Nazwa LIBOR to skrót od angielskich słów London Inter Bank Offer Rate, czyli stopę procentową kredytów, jakie udzielają sobie banki na rynku w Londynie. Jej wysokość ustalana jest codziennie na podstawie odpowiedzi największych światowych instytucji finansowych na pytanie: po jakiej cenie byłby w stanie pożyczać sobie wzajemnie określoną kwotę? Wskaźnik obliczany jest dla amerykańskiego dolara, euro, franka szwajcarskiego, funta brytyjskiego i japońskiego jena. Dla każdej z tych walut publikowany jest poziom wskaźnika Libor dotyczących pożyczek na dzień, tydzień, miesiąc, trzy miesiące, sześć miesięcy i jeden rok. Wskaźnik ten to jedna z dwóch części, które składają się na oprocentowanie kredytu hipotecznego np. we frankach szwajcarskich.

Czym jest i na co ma wpływ LIBOR?
Czym jest i na co ma wpływ LIBOR? TVN24 BiS

Autor: msz/mtom / Źródło: PAP, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: CAMERA PRESS/Steve Bell/Bulls

Pozostałe wiadomości