Hiszpanie wydadzą FBI rosyjskiego hakera

Ze świata

Premier Beata Szydło o atakach hakerówTVN24 BiS
wideo 2/4

Hiszpański rząd postanowił w piątek wydać władzom USA poszukiwanego przez nie rosyjskiego hakera Stanisława Lisowa, który stworzył i wykorzystywał złośliwe oprogramowanie do kradzieży danych bankowych. Za jego pomocą zdołał ukraść z kont bankowych 855 tys. dolarów.

32-letni haker został aresztowany w styczniu tego roku w Barcelonie, dzięki współpracy hiszpańskiej policji z FBI, a decyzję o jego wydaniu władzom amerykańskim podjął obecnie hiszpański Sąd Krajowy.

Złośliwe oprogramowanie

Zgodnie z amerykańskim wnioskiem skierowanym do władz hiszpańskich, FBI prowadziła od 2015 roku przeciwko rosyjskiemu programiście i hakerowi dochodzenie w sprawie stworzenia i wykorzystywania złośliwego oprogramowania NeverQuest, które pozwoliło mu na dokonywanie kradzieży wielkich sum z kont bankowych.

Oprogramowanie to umożliwiało dostęp do komputerów instytucji bankowych i osób prywatnych w celu dokonywania m.in. kradzieży haseł bankowych i informacji dotyczących kont klientów banków.

Lisow, jak podała hiszpańska agencja EFE, próbował ukraść za pomocą oprogramowania NeverQuest w sumie 4,4 miliona dolarów.

Organa śledcze USA i Hiszpanii ustaliły, że część informacji dotyczących dostępu do prywatnych kont jego ofiar haker sprzedał na czarnym rynku.

Autor: MS / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Guardia Civil