Była żona Jeffa Bezosa rozdaje kolejne miliardy. Kwota robi wrażenie

Autor:
kris/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes, CNN, PAP
Jakubas: pieniądze nie czynią człowieka szczęśliwym
Jakubas: pieniądze nie czynią człowieka szczęśliwymTVN24 BiS
wideo 2/2
TVN24 BiSJakubas: pieniądze nie czynią człowieka szczęśliwym

MacKenzie Scott poinformowała o przekazaniu kolejnej części swojego majątku na cele charytatywne - tym razem jest to kwota 2,74 miliarda dolarów (równowartość około 10,2 miliarda złotych). W sumie w ostatnim roku była żona najbogatszego człowieka świata Jeffa Bezosa oddała na cele dobroczynne 8,5 miliarda dolarów (około 31,7 miliarda złotych) - poinformował CNN.

Scott wyjaśniła na swoim blogu, że tym razem przekazała swoje środki 286 organizacjom, które zajmują się sztuką oraz walczą z dyskryminacją rasową.

Jeff Bezos z majątkiem o wartości 193,5 mld dolarów jest najbogatszym człowiekiem na świecie, podczas gdy fortuna Mackenzie Scott jest szacowana na 59 mld dolarów - podała CNN, powołując się na magazyn "Forbes".

W lipcu 2020 roku MacKenzie Scott przeznaczyła 1,7 mld dol. na cele charytatywne, a pod koniec ubiegłego roku dołożyła do tego kolejne 4,2 mld dol

OGLĄDAJ TVN24 W TVN24 GO >>>

Środki na cele charytatywne

MacKenzie Scott w maju ubiegłego roku podpisała zobowiązanie "The Giving Pledge", zgodnie z którym ma przekazać większość swojego majątku na cele dobroczynne.

Kampania "The Giving Pledge" wystartowała w 2010 roku, a jej inicjatorami są legendarny inwestor Warren Buffett oraz Bill i Melinda Gatesowie. Celem kampanii jest zachęcanie miliarderów, by dzielili się swoimi fortunami z najbardziej potrzebującymi. Zgodnie z założeniem, dołączając do kampanii, osoba zobowiązuje się do przeznaczenia przynajmniej połowy wartości majątku na cele charytatywne po śmierci albo jeszcze za życia.

Rozwód z Jeffem Bezosem

Jeff i MacKenzie Bezosowie rozwiedli się w 2019 roku po ponad 25 latach małżeństwa. MacKenzie Scott otrzymała 4 procent akcji Amazona, które w momencie rozwodu były warte 35,6 miliarda dolarów. Zrezygnowała z roszczeń dotyczących gazety "Washington Post" i firmy zajmującej się technologiami kosmicznymi Blue Origin, które również są w rękach Bezosa.

W marcu MacKenzie Scott podała, że ponownie wyszła za mąż. Jej wybrankiem został Dan Jewett, nauczyciel chemii z Seattle. Informacja o zawarciu związku małżeńskiego pojawiła się w liście opublikowanym na stronie kampanii Giving Pledge.

MacKenzie Scott i Jeff Bezos mają czwórkę dzieci - trzech synów i córkę. W 2013 roku MacKenzie powiedziała "Vogue Magazine", że poznała Jeffa, gdy pracowała dla funduszu hedgingowego w Nowym Jorku.

Po trzech miesiącach spotkań para zaręczyła się. Pobrali się w 1993 roku. Rok później Jeff Bezos założył Amazon, który pierwotnie był jedynie sklepem internetowym z książkami. Od tego czasu firma przeobraziła się w giganta handlu elektronicznego.

Autor:kris/ToL

Źródło: TVN24 Biznes, CNN, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images/Bloomberg

Pozostałe wiadomości