Ze świata

Ten kraj tonie w kryzysie, Lufthansa wstrzymuje loty

Ze świata

Björn / Wikipedia (CC BY-SA 3.0)Lufthansa podkreśla, że "będzie zmuszona do zawieszenia połączenia Caracas - Frankfurt od 18 czerwca"

Niemieckie linie lotnicze Lufthansa ogłosiły, że od 18 czerwca zawieszą połączenia z Wenezuelą w związku z poważnymi problemami gospodarczymi tego kraju, a także polityką jego władz - podaje w niedzielę BBC na swojej stronie internetowej.

Przewoźnik tłumaczy, że wpływ na tę decyzję miała restrykcyjna polityka walutowa władz w Caracas. Lufthansa podkreśla, że kontrola wymiany walut prowadzona przez rząd Wenezueli prowadzi do sytuacji, w której linie lotnicze nie mogą wymieniać na dolary zarobionych tam pieniędzy.

Kryzys gospodarczy

Wenezuela przeżywa obecnie głęboki kryzys gospodarczy, który jest powodem prawie codziennych demonstracji ulicznych, rabowania sklepów i żądań dymisji prezydenta Nicolasa Maduro. Coraz dotkliwsze są braki podstawowych artykułów żywnościowych, codziennie wyłączny jest na kilka godzin prąd, a poziom inflacji bije kolejne rekordy. W komunikacie cytowanym przez BBC Lufthansa podkreśla, że "będzie zmuszona do zawieszenia połączenia Caracas - Frankfurt od 18 czerwca". Przewoźnik przypomniał, że zapotrzebowanie na loty do Wenezueli spadło w 2015 roku, a także w pierwszym kwartale br. Niemieckie linie lotnicze zapewniają jednak, że w niedalekiej przyszłości będą chciały wznowić loty do tego kraju.

Polityka walutowa

Restrykcyjna polityka walutowa po raz pierwszy została wprowadzona w Wenezueli w 2003 roku za rządów ówczesnego prezydenta Hugo Chaveza. Dwa lata temu jeszcze bardziej ją zaostrzono, zmuszając niektórych przewoźników do ograniczenia lotów do tego kraju.

Wenezuela jak beczka prochu. Misja byłego premiera:

Autor: msz/ / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Björn / Wikipedia (CC BY-SA 3.0)