Ze świata

Chiny są "niemalże gotowe" na własną cyfrową walutę

Ze świata

Traderzy przeciw podatkowi od kryptowalut
Traderzy przeciw podatkowi od kryptowaluttvn24
wideo 2/2

Chiny są niemalże gotowe na emisję swojej własnej cyfrowej waluty – poinformował zastępca dyrektora departamentu płatności Ludowego Banku Chin Mu Changchun.

Podczas konferencji China Finance 40 Forum Mu Changchun powiedział, że cyfrowa waluta miałaby zastąpić gotówkę w obiegu.

Własna cyfrowa waluta

"Bloomberg" zwraca uwagę, że Ludowy Bank Chin ma wprowadzić własną cyfrową walutę po pięciu latach badań. Ludowy Bank Chin nie jest jednak pierwszym bankiem centralnym, który przeprowadził w tej sprawie analizy. Możliwość wprowadzenia własnej cyfrowej waluty bada też szwedzki Risbank.

Zgodnie z planami banku centralnego konsumenci i firmy będą mogli pobierać mobilny portfel i wymieniać juana na wirtualne pieniądze. Co ważne, system umożliwiałby bankowi centralnemu śledzenie dokonywanych transakcji - pisze "Bloomberg".

Jak zauważa CNBC, doniesienia zbiegają się w czasie ze sceptycznymi komentarzami przedstawicieli banków centralnych odnośnie Libry - cyfrowej waluty Facebooka. Plany technologicznego giganta nie uszły też uwadze Ludowemu Bankowi Chin, który oświadczył w zeszłym miesiącu, że Libra powinna podlegać nadzorowi banków centralnych.

- Bez wątpienia po ogłoszeniu przez Facebooka zamiaru wprowadzenia Libry, rządy, organy regulacyjne i banki centralne na całym świecie musiały przyspieszyć swoje plany i zmienić swoje podejście do aktywów cyfrowych - mówił, cytowany przez "Bloomberga" dyrektor wykonawczy BC Technology Group Dave Chapman. - Muszą one zastanowić się nad tym, czy możliwość emisji pozarządowych walut będzie miała wpływ na radykalnie zakłócenia w systemie finansowym – dodał.

Autor: mp / Źródło: Bloomberg, CNBC

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości